Почетна > Бизнис
Бизнис

Оснивач Бајненса открива до када ће сви прећи на криптовалуте

Сви ће користити криптовалуте за мање од 20 година, каже оснивач водеће светске берзе за криптовалуте „Бајненс“ (Binance) Чангпенг Жао.
Фото: Pexels/RODNAE Productions

„Око пет одсто становника планете тренутно послује са криптовалутама, а да би се тај број повећао, потребно је утврдити правила која ће допринети сигурности и привући нове људе. Америка је отишла најдаље у пословању са криптовалутама и многе америчке банке их прихватају“, рекао је Чангпенг, познат и као Си-Зи (CZ).

Иначе, дневни обрт на Бајненсу достиже и 170 милијарди долара.

Чангпенга је, на питање кога највише цени у свету високих технологија, рекао да цени многе, а највише оснивача компаније Тесла Илона Маска, а потом и оснивача Епла Стива Џобса и инвеститора Ворена Бафета.

„Не подржавам све што ради Маск, нарочито када у твитовима прво хвали криптовалуте, а онда се противи биткоину. Волео бих да буде пажљивији, јер његови твитови изазивају померања на тржишту, пошто допиру до изузетно широке публике због много пратилаца на друштвеним мрежама“, рекао је Чангпенг.

Додао је да блокчејн и криптовалуте „привлаче и многе преваранте због лаког подизања новца“.

„Простор криптовалута је децентрализован, што регулисање чини тежим. Успех Бајненса заснован је првенствено на заштити корисника, који имају поверења у нас. Поверење није само реч, него је засновано на конкретним делима. Ми смо спремни да своје искуство пренесемо онима који прописују правила како би се избегле преваре и крађе“, рекао је Чангпенг.

На питање да ли ће у будућности свака држава имати и своју дигиталну валуту поред традиционалне валуте, каже да би то било врло корисно за финансијску индустрију, а и много шири круг људи би био упознат са блокчејн технологијиом која би се проширила у корист свих.

Када је реч о томе да ли би област блокчејна и криптовалута требало да буде регулисана као и традиционална финансијска тржишта, каже: „Постоје очигледне разлике, и криптовалуте су различите од традиционалног новца, јер свако може да улаже и то анонимно са сваког места на планети. Многи који се баве прописима имају искуство банкарског пословања, али ово је потпуно нова област и зато је неопходно да унапреде своје знање и стекну детаљан увид у пословање са криптовалутама.“

Додао је да је распростањено мишљење да су људи који се баве криптовалутама „некакви чудаци“.

„Највећа заблуда везана за мене и Бајненс је да је то кинеска берза. Ја јесам Кинез, али сам отишао из Кине када сам имао 12 година и никада после тога нисам имао кинески пасош. Имам држављанство Канаде већ 37 година. Неки на Западу чак мисле и да је Сингапур део Кине. Много је заблуда и нејасноћа“, рекао је Чангпенг.

Бајненс је међународна платформа, ми нисмо лудаци и хоћемо да та област буде уређена, закључио је Чангпенг.


Indija planira zabranu stranih kriptovaluta

 

Преузмите андроид апликацију.