Светска здравствена организација (WHO) представила је нову апликацију на паметним телефонима која бележи информације о нивоима ултраљубичастог (UV) зрачења која упозорава када је потребно применити заштиту од сунчевог зрачења.
Апликација сансмарт глобал UV (SunSmart Global UV), развијена у партнерству са Светском метеоролошком организацијом (WМО), Програмом Уједињених народа за околину (UNEP) и Међународном организацијом рада (ILO), бесплатна је и настоји да „смањи глобални терет рака коже и штета повезаних с UV зрачењем“, навела Светска здравствена оргамизација у саопштењу.
Апликација користи тренутно актуелне податке из временских сервиса.
– Докази показују да је претерана изложеност UV зрачењу велики узрочник рака коже тако да је важно људима да знају кад и како да се заштите – рекла је докторка Марија Неира, директор Канцеларије СЗО за околину, климатске промене и здравље.
Процењује се да је у 2020. години глобално дијагностиковано више од 1,5 милиона случајева рака коже, саопштава СЗО.
– У истом раздобљу више од 120.000 људи широм света изгубило је животе због ове болести – наводи се у саопштењу.
Нарочито током лета, ниво UV зрачења је веома висок, а заштита коже је важна, наглашава Светска метеоролошка организација. У зависности од типа коже опекотине се могу појавити само након 15 минута на сунцу без заштите.
Према овој организацији, UV зрачење се рачуна на лествици од 1 (ниско) до 11 или више (екстремно). Заштита од сунца се препоручује од нивоа 3.
У Европи, зрачење често досеже ниво 8 током летних дана, рекао је представник за медије Светске метеоролошке организације.
Zašto pri visokim temperaturama automobili imaju slabije performanse?
Преузмите андроид апликацију.