Putnici se već drugu godinu zaredom suočavaju sa nizom izazova koje je donela pandemija.
Turiste najviše muče promene ponekad na dnevnoj bazi kada je reč o uslovima za ulazak u određene zemlje, od negativnog PCR testa, obaveznog karantina, do straha šta će se desiti ako se tokom boravka u inostranstvu zaraze korona virusom.
Većina polisa osiguranja nije obavezna
Za eventualno zaražavanje na putovanju osiguravajuće kuće nude pakete koji podrazumevaju pokriće troškova testiranja, pregleda, nabavku lekova i hospitalizaciju. Takođe, većina polisa osiguranja nije obavezna.
„Putno zdravstveno osiguranje koje podrazumeva i osiguranje protiv korone nije obavezno i spada u tzv. dobrovoljno osiguranje za koje se neko sam odlučuje, shodno svojim potrebama i namerama. Uostalom, i standardna polisa putnog zdravstvenog osiguranja je dobrovoljna, a zaštita od Covid-19 je dopunska, tj. predstavlja dodatak na standardnu polisu“, kaže za biznis.rs, Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.
Standardna polisa putnog zdravstvenog osiguranja za sve nezgode i iznenadne bolesti u inostranstvu pokriva troškove bolničkog i vanbolničkog lečenja, uključujući potrebne preglede, lekove, prevoz i sve ostalo što je potrebno za obolelog.
„Ova polisa za pojedinca košta uglavnom oko 10-12 evra za standardni aranžman od 10 ili 12 dana letovanja – dakle oko 1.200 dinara, dok je cena za četvoročlanu porodicu oko 3.800 dinara, a pokriva troškove lečenja odnosno nesrećnog slučaja u iznosu do 30.000 evra. Preporuka građanima je da svakako ne idu u inostranstvo bez ove polise, jer ne bi trebalo da zbog Kovid-19 zaboravimo sve ostale probleme koji mogu da nas snađu na letovanju, a koji su pokriveni ovom polisom“, navodi Ćirić.
Za osiguranje od Kovid-19 potrebna dodatna polisa koja se posebno plaća
Kada je reč o osiguranju od Kovid-19, potrebna je dodatna polisa koja se posebno plaća. Ta polisa pokriva medicinsku pomoć, terapiju, bolničko i vanbolničko lečenje – dakle, sve ono što je potrebno osobi koja oboli od korone, a što može da uključuje i prevoz iz države boravka u Srbiju.
„Različite su ponude na našem tržištu – kod nekih društava dopunska polisa podrazumeva iznos od 5.000 evra koji je na raspolaganju za lečenje od korona virusa, dok je kod drugih iznos 30.000 evra, a to je u stvari iznos koji imate na osnovnoj polisi i u celosti ga možete iskoristiti za lečenje. Ono što nije uključeno ovom polisom su troškovi boravka u karantinskoj izolaciji. Savet je dakle da se prouči ponuda društava, ponude su različite, ali i to je dodatni kvalitet koje osiguranje nudi građanima“, objašnjava Ćirić.
Naš sagovornik napominje da kada je reč o ceni koju građani treba da plate na iznos za standardnu polisu putnog zdravstvenog osiguranja treba dodati 40-50 procenata.
„Individualna polisa osiruranja za Covid-19 za 12 dana sa uključenim dodatkom košta oko 1.800, a za četvoročlanu porodicu – sa uključenim kovid dodatkom, za 12 dana oko 5.000 dinara. Napominjem da postoje i popusti za online kupovinu“, navodi Zoran Ćirić.
Primera radi, Wiener osiguranje za četvoročlanu porodicu sa pokrićem od 30.000 evra i dodatkom od 5.000 evra za Kovid-19 za deset dana košta oko 3.800 dinara.
Dodatno osiguranje
Ugovaranjem dodatnog osiguravajućeg pokrića obezbeđuje se pokriće sledećih troškova uzrokovanih virusom Kovid-19, maksimalno do iznosa od 5.000 evra:
- Troškovi medicinske evakuacije do određene medicinske ustanove kao i repatrijacije do mesta prebivališta osiguranika,
- Troškove repatrijacije posmrtnih ostataka u stanju u kome se nalaze u trenutku preuzimanja tela do boravišta osiguranika ili uobičajenog prebivališta, u skladu sa lokalnim propisima strane zemlje, a pod uslovom da je ovakav transport fizički moguć,
- Troškovi pratnje maloletne dece, u slučaju kad osiguranik usled bolničkog lečenja ili boravka u karantinu zbog zaraženosti virusom Kovid-19 nije u mogućnosti da se stara o svojoj deci mlađoj od 15 godina, koja putuju sa njim i pod uslovom da su takođe osiguranici osiguravača, osiguravač će organizovati i naknaditi troškove puta punoletnog pratioca, koji će decu osiguranika vratiti u mesto prebivališta
- Troškove lekova na recept ukoliko inficiranje virusom Kovid-19 zahteva vanbolničko lečenje
- Ukoliko inficiranje virusom Kovid-19 zahteva bolničko lečenje, osiguranik ima pravo na naknadu u iznosu od 30 evra za svaki dan proveden u bolnici, maksimalno do 15 dana
Pokriće troškova i naknada uzrokovanih virusom Kovid-19 pruža se isključivo na teritoriji Evrope u geografskom smislu (uključen Evropski deo Rusije, zapadno od Urala; bez kaspijskih i kavkaskih država) uključujući i celokupnu teritoriju Republike Turske, Ujedinjene Arapske Emirate, Katar, Tunis i teritoriju Arapske Republike Egipat.
Raspon cena u Dunav osiguranju je od 1.574 do 1.967 dinara, sa pokrićem od 35.000 evra za Kovid-19. DDOR putno zdravstveno osiguranje sa Kovid dodatkom je 1.485 do 2.272 dinara sa pokrićem od 700 do 1.000 evra za Kovid, uz 300 do 400 evra u gotovini za hospitalizaciju.