Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Osamdeset godina bola i patnje (VIDEO/FOTO)

U Novom Sadu, na keju koji danas nosi ime Kej žrtava racije, fašistički okupator je u takozvanoj „januarskoj raciji“ od 21. do 23. januara 1942. izvršio masovno streljanje više od hiljadu nedužnih građana Novog Sada.
Foto: Gradske info

Samo tokom januara 1942. godine za tri dana ubijeno je preko dve hiljade Novosađana i bačeno u Dunav pod led.

Jedina krivica ubijenih je što su bili rođeni kao Srbi i Pravoslavci i što su posedovali imovinu.

Pored Srba, masovno su ubijani Jevreji i Romi.

Čitava racija u Šajkaškoj (južnoj Bačkoj) i Novom Sadu organizovana je od strane mađarskih honvedskih okupatora pod komandom regenta Mikloša Hortija.

Povod za raciju bio je pronalazak sedamnaest pušaka kod Srba Šajkaša, kojima je vojnički poziv u krvi.

Međutim, pravi cilj racije je bila kampanja etničkog čišćenja usmerena protiv srpskih i jevrejskih civila (uključujući žene, decu i stare), kao i pljačka njihove imovine.

Foto: Gradske info

Iz danas dostupnih izvora vidimo da je racija planirana znatno ranije i da je akcija razoružavanja u Šajkaškoj samo iskorišćena kao izgovor za sprovođenje planiranog genocida.

Skoro sva mesta u južnoj Bačkoj su bila zahvaćena racijom, a najviše Čurug, Gospođinci, Šajkaš, Đurđevo, Mošorin, Titel, Lok, Gardinovci, Vilovo, Žabalj, Bečej, Srbobran, Temerin i Novi Sad.

Ukupno je ubijeno oko četiri hiljade civila, uključujući skoro hiljadu žena i petsto dece.

U raciji su učestvovali mađarska vojska i žandarmerija, kao i mađarska državna kraljevska policija u Novom Sadu.

Na žalost, i pojedini novosadski Mađari su učestvovali u masovnim ubistvima svojih sugrađana i išli od ulice do ulice i izvodili ljude iz svojih kuća koji su kasnije ubijani i bacani pod led u Dunav.

Svi neposredni izvršioci zločina su odlikovani mađarskim „Krstom narodne odbrane“ (Nemzetvédelmi Kereszt) kao i „Spomenicom južnih krajeva“ (Delvideki Emlekerem).

Foto: Gradske info
Danas se navršava osamdeset godina od tog strašnog zločina…

Kao i svake godine održan je pomen žrtvama pogroma.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević zajedno sa predstavnicima državnih organa i gosti iz ambasada prisustvovali su obeležavanju 80. godišnjice Novosadske racije na Keju žrtava racije kod spomenika „Porodica“.

Foto: Gradske info

Oni su postavili vence, a zatim su, simbolično, spustili venac u Dunav sa broda Rečne flotile Vojske Srbije.

Foto: Gradske info

Vrhovni rabin Srbije Isak Asiel takođe je prisustvovao i održao je besedu i molitveni pomen, a potom su u ime Srpske pravoslavne crkve molitveni pomen i besedu održali vikarni Episkop toplički Jerotej i vikarni Episkop mohački Damaskin, budući da, patrijarh Porfirije i episkop bački Irinej nisu u mogućnosti da prisustvuju iz zdravstvenih razloga.

Foto: Gradske info

Naša dva naroda, danas, imaju odnose na istorijskom maksimumu koji je krucijalan za Srbiju i sam Novi Sad, grad koji poseduje bogatstvo isprepletenosti različitih kultura koje su snažna veza među ljudima i narodima koji ovde žive.

I upravo takav odnos je neophodan da se ovakav zločin nikad ne ponovi.


Najtužniji spomenik u Novom Sadu

Preuzmite android aplikaciju.