Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Осам савета како да не изгубите свој пртљаг ако летите авионом

Отказивање су постала свакодневница, кашњења су све чешћа, а авио-компаније немају довољно особља на сваком кораку, од пилота преко корисничке службе до невидљивих, али виталних руковаоца пртљагом, без којих не можете добити свој пртљаг. Нажалост, многи људи који сада лете уче ово на тежи начин.
Фото: Pexels/Gustavo Fring

Често када пртљаг залута, технологија праћења омогућава авио-компанији да вам каже где се налази.

Vall Street Journal је управо објавио да је у првом кварталу 2022. било три пута више проблема са пртљагом него у истом периоду годину дана раније.

У чланку се наводи да две највеће компаније за руковање пртљагом на аеродрому и додатне услуге, Svissport International и Menzies Aviation, тренутно покушавају да попуне много празних, али виталних позиција, њих 17.000 закључно са 30. јуном.

– Међу највећим несташицама су тимови који рукују пртљагом, што је резултирало пошасти изгубљених и забачених кофера овог лета.

Највећа иронија која се дешава након што авио-компаније загубе ваш пртљаг, јесте када вам кажу да купите неопходне ствари и поднесете признанице за надокнаду, а затим одбију да испоштују ту обавезу.

Провести одмор трчећи по продавницама да бисте купили ствари за које ће вам авио компанија можда, а можда и не, надокнадити трошкове није ни приближно ни приближно дефиницији одмора коју већина нас има на уму када резервише путовање из задовољства.

Али више него икад, заиста морате да почнете свако путовање данас са процесом размишљања „шта ако“, као у „шта ћу учинити ако мој пртљаг не стигне. Шта ако никада не дође за цело моје путовање?“

Ево неколико савета који ће вам помоћи да минимизирате негативну страну последице губитка пртљага.
Користите технологију праћења

Ово је на врху листе јер је јефтина, једноставна и бриљантна идеја. Ставите рецимо „airtag“ (може да се набави у распону цена од 2.000 до 5.000 динара) у своју торбу да би могли да пратите преко мобилног телефона свој пртљаг ако се изгуби.

Ако се деси да авио-компанија не може да га лоцира сама, покажите свој телефон и можете да спречите да останете без пртљага данима, недељама или заувек.

„Наставите даље“

Ово звучи једноставно и има много путника који увек „иду даље“, и обично су веома жељни да вам кажу о томе и похвале се да никада не проверавају пртљаг.

Ставите ствари у горњи пртљаг које ће вам омогућити да преживите без остатка своје имовине, попут тоалетних потрепштина и неколико дана вишекратне одеће.

Што се тиче личних ствари, увек за то можете користити ранчева у стилу преклопа који се отварају за 270 степени и садрже простор за обућу и одећу поред лаптопа/таблета и електронике.

Такође један од трикова је да обично сакое и блејзере можете да носите у авиону, а ако одредиште то налаже, јакну за кишу/топлу такође.

Фото: Pexels/Gustavo Fring
Не проверавајте свој пртљаг на „капији“

Као и већина онога што се тренутно дешава у летењу, ово је контраинтуитивно у односу на то како су се увек радиле ствари.

Али у овом тренутку у историји ако покушавате да избегнете проверу пртљага који заиста желите да видите када стигнете.

Ако имате прилику да га „чекирате“ и покупите директно у авиону, то је боља опција која ће вас поштеде и од стреса од губитка пртљага.

Идите без преседања, летите рано и држите се једне авио-компаније

Ове стратегије нису увек могуће у зависности од тога куда идете. Међутим сваки пут када промените авион, удвостручите шансе за незгоду, отказивање, кашњење или пропуштени пренос пртљага.

Вероватније је да ће летови који полазе рано у току дана бити на време, а под претпоставком да је авион стигао претходне ноћи, што можете проверити од куће, мање је вероватно да ће бити отказани.

Испоручите своје ствари

Увек можете послати било коју врсту пртљага, у земљи или у иностранство. Ове услуге су скупе и нису непогрешиве, посебно за удаљене локације.

Али на крају дана, они на крају користе превознике и са њима можете да пошаљете директно.

Ова опција је посебно добра за нешто попут крстарења, где када једном кренете, ваш пртљаг авио-компаније вероватно неће физички доћи до вас, чак и ако га пронађу. Само пошаљите до хотела у којем боравите пре поласка.

Размислите о путном осигурању – али пажљиво

То је на дугорочном плану добро јер поред тога што често покривају трошкове за кашњења, поновне резервације, хотеле и оброке током отказивања или кашњења, рефундације за пропуштена крстарења, итд, неке осигуравајуће куће покривају трошкове губитка личних ствари и изгубљеног/одложеног пртљага.

Али индустрија осигурања је препуна не тако поузданих играча, и ово је случај да се купац пази.

Фото: Pexels/Connor Danylenko
Раздвојите паковање међу пријављеним торбама

Уместо „његове и њене торбе“, ставите половину одеће у сваки од кофера, тако да ако стигне само један, обоје имате основне ствари.

О овоме можете бити заиста научни, на пример, ако понесете два пара ципела, ставите по једну у сваку торбу, заиста поделите по средини, а такође можете поделити између две своје пријављене торбе.

То је лак начин да заштитите свој пртљаг, не захтева ништа да купујете, а ви и даље пакујете тачно оно што бисте имали.

Користите препознатљив пртљаг и добро га означите

Многи људи зграбе погрешну торбу са вртешке за пртљаг, затим проверавају ознаку са именом и онда је врате назад, јер већина пртљага је чврсто црна.

Ако не можете ни да препознате сопствену торбу, како можете очекивати да ће је пронашао преоптерећени руковалац пртљагом који гледа кроз огромну гомилу?

Прва ствар коју урадите када изгубите свој пртљаг је да попуните формулар који га описује, и скоро сви одлажу „црни точак“ или „црни ваљак на 4 точка“, тако да интуитивно изгледа да истицање не може да шкоди и вероватно може помоћи.

Препоручено је да ваш пртљаг буде другачије боје или да имате нешто на њему што ће да га издвоји од осталих торби и кофера.

Sačuvajte boju bez ljuštenja i fleka; kako da ublažite opekotine od sunca

Преузмите андроид апликацију.