Почетна > Свет
Свет

„Орион” у близини Месеца испитује свемирско зрачење

Свемирска летелица „орион” без посаде осамнаестог дана свог путовања наставља да истражује Месечево окружење. Да прикупља важне податке који се одмах шаљу на Земљу.
месеца
Фото: Wikimediacommons/Jeff Hollett

У 25 дана дугој свемирској мисији која је започета 16. новембра „орион” има задатак да испита Земљин сателит са свих страна. Да прикупи драгоцене информације како би у наставку Насиног пројекта названог „Артемис 2” (Артемида) на Месец у свемирском броду кренули и астронаути.

Тренутно „орион” прикупља податке о зрачењу у васиони. Који ће помоћи стручњацима Насе да развију ефикасну заштиту за будућу мисију са људском посадом.

У седиште Насе непрестано пристижу подаци са свемирске летелице која тренутно кружи око Месеца. У току је и пројекат назван „биолошки експеримент-1”. Где се испитује утицај зрачења дубоког свемира на семе, гљиве, квасац и алге.

У току дана „орион” треба поново да уђе у сферу Месечевог утицаја. Због чега ће све до уторка бити под гравитационим силама Земљиног сателита. Тада би требало да почне и последња фаза овог дела мисије – повратак на нашу планету.

Према подацима Насе за 17 дана мисије „Артемис 1” утрошено је мање погонског горива него што је било предвиђено пре лансирања.

„Орион” би требало да се врати на Земљу 11. децембра. Америчка свемирска агенција Наса годинама је припремала мисију „Артемис 1”. У жељи да после пола века људска нога поново крочи на Месец. Наиме, последња мисија у којој је истраживан Земљин сателит, „Аполо 17” са трочланом посадом, организована је крајем 1972. године.

У Наси наводе да је ово најмоћнији пројекат до сада и први у којем се планира спуштање људске посаде на Месец у 21. веку. После повратка „ориона” почиње обрада прикупљених података и припрема за наставак мисије покретањем „Артемиса 2”.

Amerikanci predstavili novi stelt nuklearni bombarder (FOTO)

 

Преузмите андроид апликацију.