Почетна > Бизнис
Бизнис

Општина Будва на сајму туризма представила пројекат Будва Бока 2028

Туристичка организација Будве, у сарадњи са општинским властима и туристичком привредом града, представила је данас на 44. Међународном сајму туризма у Београду пројекат „Будва–Бока 2028 – Европска пријестоница културе“.
Фото: WikimediaCommons/Markus Bernet

Тим поводом председник Савета за културу Општине Будва, Предраг Зеновић, рекао је за Тањуг да су титуле Европских престоница културе у прошлости добијали градови попут Атине, Париза, Рима, али да је данас добијају градови који имају могућност велике трансформације, а управо је таква, према његовим речима Будва.

„Будва је град који је по писаним изворима стар најмање два и по миленијума. Град који има наслеђе различитих цивилизација и култура и који је у свом дугом трајању заправо бележи невероватну историју и историју великих цивилизација и култура“, навео је Зеновић и додао да све што важи за Будву важи и за Боку.

Додао је да је то простор који, не само да има један специфичан културолошки печат, већ се ради и о једном природном пејзажу који целом том културном имиџу овога простора даје једну специфичност.

„Мислим да је све то и чињеница да Будва у једној новој ери, у ери високог, развијеног туризама заправо открије неке нове могућности, а када је у питању глобална култура, и уопште међународно повезивање“, нагласио је Зеновић.

Истиче да традиција и историја с једне стране, али и нове могућности и вредности које нуди модерни туризам чин два основна разлога због којих Будва треба да постане Европска престоница културе.

„Будва-Бока 2028″ је наша апликација за Европску престоницу културе и она подразумева заправо и концепт и приступ, не само дефинисању културе и културне продукције, културних инсдустрија, него уопште развоја овог целог подручја. Посебно Будве“, рекао је Зеновић.

Нагласио је да се Будва у претходном периоду нашла пред изазовима урбанистичког развоја, али да данас, како је рекао, „захваљујући својој великој традицији и лепоти коју има њено залеђе“, Будва може да се представи у неком новом светлу.

„Те је заправо суштина ове наше апликације. Како да се Будва врати неком свом врху, неком свом специфичном културно-историјском печату“, закључио је Зеновић.

Директор Фондације „Нови Сад Европска престоница културе“, Немања Миленковић, рекао је за Тањуг да је Будва заиста сјајан кандидат и да је тиме што је ушла у финале показала своје могућности и капацитет.

„Не постаје град који већ јесте Европска престоница културе, већ онај који то жели да буде. Зато је важна и стратегија и план са којим се у Бриселу представаљате и са којим се надате да ћете победити“, оценио је Миленковић.

Додаје да је за Србију било веома значајно када је Град Нови Сад, испред земље кандидата ЕУ, освојио ту престижну титулу која постоји више од 30 година.

„И једно је када о тој ствари само причате, а друго када се та ствар догоди. И морам рећи да је постојао неки страх и предрасуде које су постојале испред Европске комисије и панелиста који су одлучивали о тој титули. На неки начин, Град Нови Сад је учинио да се та жеља рашири кроз све друге земље које нису чланице ЕУ, али које би заправо са својим градовима желели да постану Европске престонице културе“, навео је Миленковић.

Српска манекенка Данијела Димитровска, која је проглашена за заштитно лице Будве за 2023. годину, рекла је за Тањуг да јој је драго што је до те сарадње дошло и да ће покушати да у будућем периоду представи Будву и Будванску ривијеру на њој својствен начин.

„Покушаћемо да људима покажемо неку другу страну Будве и целог тог дела Будванске ривијере и да их заинтригирамо, да можда искусе неке нове доживљаје тамо. Моја жеља је да прикажем то на један мало другачији начин. Да Будву не посећују само током лета, већ да их упознамо са неким другим знаменитостима, фестивалима и да могу целе године тамо да иду на одмор“, рекла је Димитровска.

Na Sajmu turizma u Beogradu održano preko 300 B2B sastanka u prva dva dana

Преузмите андроид апликацију.