Početna > Biznis
Biznis

Oprezno u kupovinu preko društvenih mreža

Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) nastavila je sa akcijom evidentiranja trgovaca koji ne posluju u skladu sa Zakonom o elektronskoj trgovini. Ovih dana objavljena je nova lista sa ukupno 269 prodavaca sa fejsbuk i instagram profila među kojima ima najviše onih koji nude obuću, odeću, suplemente i dodatke ishrani, parfeme itd.
Foto: Unsplash/pickawood

 

Broj potrošača koji se javljaju ovoj organizaciji zbog problema koje imaju sa neregistrovanim prodavcima sa društvenih mreža svakodnevno raste. Kako u ovakvim situacijama odredbe Zakona o zaštiti potrošača nisu primenjive (ne važe) i potrošačke organizacije nisu u mogućnosti da pruže adekvatnu pravnu zaštitu ili savet, osim da ih upućuju na samostalne sudske postupke, potrebno je da se i država uključi i pokuša da reši ovaj sve veći problem.

“Sa objavljivanjem takozvane crne liste krenuli smo još prošle godine zbog velikog broj prigovora na prodavce sa društvenih mreža. Problem je što fizička lica prodaju robu na ovaj način, a kupci koji imaju bilo kakav prigovor ili reklamaciju nemaju način da ih kontaktiraju. Dovoljno je da prodavac blokira kupca na mreži ili registruje nalog pod drugim imenom i nastavi da radi, bez ikakve sankcije” kaže  Mladen Alfirović, pravni savetnik NOPS-a.

Prema njegovim rečima, prošle godine na listi je bilo 150 neregistrovanih trgovaca, a sada ih toliko ima samo na fejsbuku, dok je 269 onih koji robu nude preko instagrama i kupci su se žalili na njih.

Iz NOPS-a upozoravaju da je pre kupovine važno imati u vidu da je trgovac koji posluje preko interneta u obavezi da na vidnom i dostupnom mestu, u skladu sa Zakonom o elektronskoj trgovini naznači poslovno ime i sve ostale podatke, ali i cenu proizvoda, koji uključuje i troškove dostave.

“Osnovni kriterijum da se neki trgovac nađe na listi, predstavlja upravo navedeni podaci (koji ne postoje) na profilima, a činjenica je da se putem tih naloga uredno primaju porudžbine potrošača i očigledno se obavlja prodaja robe“ navodi Alfirović.

Upitan kako je to rešeno u drugim evropskim zemljama on odgovara da je to urađeno isključivo strogim inspekcijskim nadzorom. Kod nas se nedovoljno kažnjava ovakvo ponašanje i nesavesni trgovci, a sa druge strane sve je više onih koji zbog teške ekonomske situacije zatvaraju firme i iz legalnih tokova prelaze u sivu zonu.

“Konstantno pozivamo sve potrošače da nam dostave nazive trgovaca za koje sumnjaju da ne posluju u skladu sa Zakonom o elektronskoj trgovini, a rade putem društvenih mreža. A i sve trgovce da svoje poslovanje hitno usklade sa odredbama navedenog zakona i da nam dostave dokaze kako bismo ažurirali ovu listu” navode iz NOPSa.

Ostale vesti iz biznisa pročitajte ovde.

 

Preuzmite android aplikaciju.