Početna > Svet
Svet

OPEK uvažio apel Zapada

Saglasno frenetičnim višemesečnim očekivanjima Zapada, OPEK i „OPEK plus” – dva globalna udruženja 23 države izvoznika nafte, predvođena Saudijskom Arabijom i Rusijom – odlučili su juče da u julu i avgustu osetno povećaju proizvodnju, za 648.000 barela dnevno. Dogovor postignut na redovnoj (video) sednici predstavnika OPEK-a i „OPEK-a plus” predstavlja značajno odstupanje od mesečne kvote postepenog zajedničkog dodavanja nafte tržištu od 432.000 barela, uspostavljene u maju 2020. godine.
Foto: PrtSc/CNBC International/YouTube

Prethodna kvota bila je uvedena zbog postepene stabilizacije poremećaja na globalnom tržištu podstaknutih pandemijom korone. Na vest o povećanju letnje kvote za 50 odsto, cena barela spustila se juče na oko 112 dolara (dostigla je vrednost oko 124 dolara, nakon odluke EU početkom sedmice o parcijalnom embargu na rusku naftu).

U prvim izveštajima sa sednice OPEK-a i „OPEK-a plus” nije bilo nagoveštaja da li je Rusija (drugi svetski izvoznik nafte posle Saudijske Arabije) izuzeta od obaveze da ispoštuje svoj udeo u kvoti, zbog faktora mimo njene kontrole. U zvaničnom saopštenju OPEK-a iz sedišta u Beču nije precizirano koje su članice OPEK-a i „OPEK-a plus” prihvatile da povećaju proizvodnju. Prema navodima „Fajnenšal tajmsa”, Saudijska Arabija je signalizirala zapadnim partnerima da je spremna da poveća proizvodnju nafte i nadoknadi očekivani pad isporuka ruskih barela zbog režima sankcija.

Pored Saudijske Arabije, prostora za dodatno pumpanje barela imaju još Ujedinjeni Arapski Emirati i Irak, prenose agencije. Istovremeno, niz članica OPEK-a (Nigerija, Angola i druge) već mesecima se muče da proizvedu koliko im je i prethodna kvota nalagala, navodeći za to tehničke i finansijske razloge. U međuvremenu, eventualno oslobađanje Rusije od obaveze da u sledećih mesec dana dostigne svoj udeo u novoj zajedničkoj kvoti za proizvodnju nafte, bilo bi deo diplomatskog arsenala OPEK-a, koji je ranije, ali pod drugačijim okolnostima, bio stavljen na raspolaganje Libiji, Iranu i Venecueli.

Bilo kako bilo, spremnost OPEK-a i „OPEK-a plus” da uprkos svemu uvaže apele Zapada i drastično povećaju proizvodnju ne bi li oborili rekordno visoku cenu nafte, upriličena je u delikatnom trenutku obzirom da je američki predsednik Džozef Bajden dan uoči redovnog zasedanja OPEK-a i „OPEK-a plus” saopštio da Vašington kratkoročno nema načina da obori trenutno rekordne cene benzina i hrane u SAD.

Snabdevanje Srbije ruskom naftom dovedeno u pitanje

Preuzmite android aplikaciju.