Kupovne kreme jesu skuplje, ali bar garantuju koliku-toliku zaštitu
Ako ne želite da postanete paradajz osušene kože od sunca, u vašem najboljem interesu je da koristite komercijalne kreme za sunčanje. One jesu skuplja varijanta nego kreme iz vaše kućne radinosti, ali vaša koža će platiti višu cenu ako pribegavate tzv. domaćim kremama.
Društvene mreže pune su saveta kako da sami napravite svoje zaštitne kreme za sunčanje, čak postoji bezbroj recepata na tu temu.
Mnoge kreme sadrže prirodne sastojke za koje jeste naučno dokazano da pružaju zaštitu od sunčeve svetlosti koja prodire u kožu, uključujući kokosovo ulje, esencijalno ulje maline i okside cinka i titana.
Nažalost, to je potpuno beskorisno.
Kada su istraživači ispitali veliki uzorak ovih recepata na Pinterestu, otkrili su da gotovo 70 odsto njih ne nudi gotovo nikakvu zaštitu od sunca – što znači da autori recepata nisu izmislili kremu za sunčanje već fensi, skupi namaz za pečenje.
Iako se u mnogim receptima izričito tvrdi da je nivo zaštite koji nudi njihova krema za sunčanje visok, a većina je procenjivala i da je faktor zaštite do 30, zaključeno je da ga uopšte nema.
Svi ti recepti po pravilu sadrže sastojke koji nude zaštitu od sunca. Da, ali u većini recepata nivo ovih sastojaka bio je tako nizak da je praktično beskoristan.
Zaključak se nameće sam, ne igrajte se sa svojom kožom i svojim zdravljem.