Највеће европско удружења потрошача ‒ БЕУЦ изнова и изнова открива и упозорава да су онлајн продавнице извор опасних производа.
„Запањујуће је то што се ово питање не решава упркос томе што је јасно да „оно што је нелегално ван мреже требало би да буде нелегално и на мрежи. Овај принцип се сада једноставно не поштује“ наводи се у најновијем саопштењу ове организације.
Како се истиче, доносиоци одлука решили су да игноришу чињеницу да продавци користе онлајн радње за продају робе која је доказано небезбедна или није усклађена са стандардима.
Онлајн платформе истовремено не сматрају да су одговорне за безбедност потрошача, док истовремено остварују велике профите, напомиње се.
„И државе чланице ЕУ и Европски парламент пребацују питање опасних производа који се продају на мрежи, попут врућег кромпира између реформи е-трговине, безбедности производа и закона о одговорности за производе, без икаквих озбиљних напора да их реше“ изјавила је Моник Гојан, директорка БЕУЦ-а.
Такав недостатак амбиције да се проблеми решавају довешће до раста издвајања из националних буџета и ангажовање већег броја људи који ће морати да ураде више како би сапречили поплаву непоштовања потрошачких права.
У отвореном писму се наводи да су се времена променила и да људи више не купују само у радњама у главним улицама већ једним притиском на дугме свог паметног телефона купују одећу, обућу, играчке, техничке уређаје и хиљаде других артикала који им директно стижу са најудаљенијих дестинација.
‒ Како ћете се носити са свим овим изазовима и наставити да штитите права потрошача ‒ питају у БЕУЦ-у и подсећају да се и Директива о општој безбедности производа, водећи закон ЕУ који штити потрошаче од небезбедних производа, примењује још од јануара 2002, као и да је тренутно у фази ревизије, али упозоравају да неке лобистичке групе покушавају да наруше њене темеље.
Подсећамо, када је Француска преузела председавање ЕУ почетком ове године, најавила је да ће током шестомесечног мандата помоћи да се побољша положај купаца на заједничком тржишту због већег ризика од куповине неквалитетних производа на онлајн платформама Очигледно да је мало тога урађено.
Европски парламент је у међувремену одобрио извештај о безбеднијим играчкама, а то значи да следи ревизија постојећих прописа. Моник Гојан тада је позвала Европску комисију да започне ревизију Закона о безбедности играчака и да је осим препорука за бољу безбедност важно да ЕУ ојача правила о забрани употребе хемикалија које могу да наруше здравље.
Преузмите андроид апликацију.