Omega 3, 6 i omega 9 masne kiseline su izuzetno bitne za naše zdravlje.
Pre svega trebali bi da znamo koja je to razlika između ovih masnih kiselina, jer iako su sve važne za naše zdravlje, moramo znati u kojoj meri nam pomažu, a u kojoj nam odmažu.
Kada govorimo o omega 6 masnim kiselinama, one se koriste za proizvodnju energije u organizmu.
Kod ovih masnih kiselina treba voditi računa da se ne pretera sa unosom, jer može izazvati zapaljenske procese u organizmu.
Suncokretovo, susamovo i laneno ulje, kao i orasi i mak su veliki izvori omega 6 masnih kiselina.
Omega tri masne kiseline su takođe polizasićene masti. One su esencijalne, te naše telo ih ne može samo proizvesti, već ih moramo unositi kroz hranu.
Omega 3 masne kiseline su dobre za jačanje kognitivne funkcije, te štite od demencije. Smanjuju upalne procese u organizmu i unapređuju rad kardiovaskularni sistem.
Namirnice bogate omega tri masnim kiselinama su riblje ulje skuše, sardine, haringe, tune, laneno ulje, orasi i čia semenke.
Omega devet masne kiseline su nezasićene masti i ne spadaju u grupu esencijalnih. Naše telo samo proizvodi ove kiseline, te je jako bitno da se vodi računa o unosu omega 3 i 6 masnih kiselina.
Uz umereno korišćenje omega 9 masnih kiselina, one utiču na smanjenje lošeg holesterola i triglicerida.
Takođe, smanjuju zapaljinske procese i povoljno utiču na nervni i kardiovaskularni sistem.
Seme suncokreta, lešnici, bademi, avokado, maslinovo ulje su izuzetni izvori omega 9 masnih kiselina.
Stručnjaci preporučuju da se omega 6 i omega 3 masne kiseline uzimaju u odnosu 4:1, ili manje.
Moderan način ishrane doveo je do poremećenog odnosa ove dve masne kiseline, pa često taj odnos ide i do 50:1, što u znatnoj meri može narušiti naše zdravlje.
Preuzmite android aplikaciju.