Олуја „Јунис“ која бесни севером Европе, у последњих неколико дана оборила је много стабала, али су опаки ветрови однели још једну жртву – потомка Њутнове чувене јабуке.
Чувена јабука стајала је на улазу у Ботаничку башту Универзитета Кембриџ већ 68 година. Дрво је калем са оригиналне јабуке из баште Вулсторп мајнор у Грандаму, у Линконширу, које је према легенди инспирисало сер Исака Њутна да постави своју теорију гравитације, док је гледао како јабука пада на земљу.
Јаки ветрови који су задували ових дана,изазвани олујом „Јунис“, ишчупали су јабуку из корена. Кустос Ботаничке баште Универзитета Кембриџ, Семјуел Брокингтон, објавио је на Твитеру вест која је све растужила.
Утешно је да није све изгубљено јер је дрво калемљено и може поново да се посади. Изворна јабука је била уништена још у 19. веку, али је преживела и од тада је више пута калемљена.
Кустос Ботаничке баште, др Брокингтон, открива и да су они калемили ово двро већ три пута у последње три године.
Један од калема је поклоњен лорду Сејсберију за рођендан, а друга два су остала у расаднику Ботаничке баште спремна да буду поново засађена.
Otrov ili lek: Na njemu smo odrastali, sada ga satanizuju, a evo šta nauka kaže
Преузмите андроид апликацију.