Početna > Biznis
Biznis

Oko pet odsto ukupne proizvodnje struje u Srbiji dolazi iz vetra i sunca

Od septembra ove godine, građani će imati mogućnost da se prijave i na treći javni poziv za dodelu subvencija za mere energetske efikasnosti u domaćinstvima.
Foto: Unsplash/lucabravo

Javni pozivi će biti raspisani u 131 gradu i opštini u Srbiji. Za jednu meru energetske efikasnosti, država i lokalna samouprava obezbeđuju do 50 odsto troškova ulaganja, a za kombinovanje više mera subvencije mogu ići do 65 procenata.

Na javnom pozivu iz 2021. godine, za ove namene dodeljeno je oko 500 subvencija domaćinstvima, dok javni poziv iz 2022. još traje i do sada je potpisano 113 ugovora sa građanima. U oba javna poziva izdvojeno je skoro 4,5 miliona dinara.

Istraživanje NALED-a o kupcima-proizvođačima električne energije u Srbiji, koje je sprovedeno ove godine, pokazuje da oni u proseku proizvedu 60 odsto struje koju potroše.

Prosečan prozjumer (kupac-proizvođač) na mesečnom nivou proizvede 732 kilovat-sata električne energije, a potroši 1.169.

Interesovanje za postavljanje solarnih panela najbolje pokazuje da su građani prepoznali solarne panele kao meru koja može da pomogne u smanjenju potrošnje i troškova za električnu energiju.

Ukupan broj kupaca-proizvođača je blizu 1.800, a ukupna snaga ovih elektrana premašila je 21 megavat.

U odnosu na početak mandata vlade, broj kupaca-proizvođača, računajući i građane i industriju, povećan je oko četiri i po puta, a instalisana snaga tri i po puta.

Ministarstvo aktivno radi i da se poreski propisi izmene u korist kupaca-proizvođača, jer nije reč o klasičnim potrošačima.

Ako ne računamo proizvodnju ranije izgrađenih hidroelektrana, udeo obnovljivih izvora završenih u nekoliko proteklih godina je dostigao oko pet odsto ukupne proizvodnje električne energije.

Taj početni korak se nastavlja intenziviranjem izgradnje kapaciteta iz OIE, najviše vetroelektrana i solarnih elektrana, između ostalog i javnim pozivom za tržišne premije. U svakom trenutku prioritet države je stabilno i neometano snabdevanje građana i privrede.

Više od 13 odsto nemačkih kompanija koristi veštačku inteligenciju

Preuzmite android aplikaciju.