Почетна > Бизнис
Бизнис

Око пет одсто укупне производње струје у Србији долази из ветра и сунца

Од септембра ове године, грађани ће имати могућност да се пријаве и на трећи јавни позив за доделу субвенција за мере енергетске ефикасности у домаћинствима.
Фото: Unsplash/lucabravo

Јавни позиви ће бити расписани у 131 граду и општини у Србији. За једну меру енергетске ефикасности, држава и локална самоуправа обезбеђују до 50 одсто трошкова улагања, а за комбиновање више мера субвенције могу ићи до 65 процената.

На јавном позиву из 2021. године, за ове намене додељено је око 500 субвенција домаћинствима, док јавни позив из 2022. још траје и до сада је потписано 113 уговора са грађанима. У оба јавна позива издвојено је скоро 4,5 милиона динара.

Истраживање НАЛЕД-а о купцима-произвођачима електричне енергије у Србији, које је спроведено ове године, показује да они у просеку произведу 60 одсто струје коју потроше.

Просечан прозјумер (купац-произвођач) на месечном нивоу произведе 732 киловат-сата електричне енергије, а потроши 1.169.

Интересовање за постављање соларних панела најбоље показује да су грађани препознали соларне панеле као меру која може да помогне у смањењу потрошње и трошкова за електричну енергију.

Укупан број купаца-произвођача је близу 1.800, а укупна снага ових електрана премашила је 21 мегават.

У односу на почетак мандата владе, број купаца-произвођача, рачунајући и грађане и индустрију, повећан је око четири и по пута, а инсталисана снага три и по пута.

Министарство активно ради и да се порески прописи измене у корист купаца-произвођача, јер није реч о класичним потрошачима.

Ако не рачунамо производњу раније изграђених хидроелектрана, удео обновљивих извора завршених у неколико протеклих година је достигао око пет одсто укупне производње електричне енергије.

Тај почетни корак се наставља интензивирањем изградње капацитета из ОИЕ, највише ветроелектрана и соларних електрана, између осталог и јавним позивом за тржишне премије. У сваком тренутку приоритет државе је стабилно и неометано снабдевање грађана и привреде.

Više od 13 odsto nemačkih kompanija koristi veštačku inteligenciju

Преузмите андроид апликацију.