Почетна > Бизнис
Бизнис

Око 70 одсто алуминијумских лименки се рециклира

Више од 70 одсто материјала употребљеног за алуминијумске лименке рециклира се у нове производе, што је скоро дупло више од стакла и пластике, резултати су студије о вредности рециклаже за једнократну амбалажу за пиће спроведену на пет кључних тржишта – Бразила, Кине, Европе, Јапана и САД.
Фото: Unsplash/Nick Fewings

Међународни институт за алуминијум (IAI) је саопштио да ово истраживање на основу рециклирања три амбалажна материјала за пиће, алуминијума, стакла и пластике, показује да алуминијумске лименке најбоље подржавају циркуларну економију.

Према резултатима анализа у поређењу са алуминијумским лименкама, више стаклених и пластичних боца завршава на депонијама зато што се не прикупљају, а губици у рециклажном систему након прикупљања су три пута већи за ПЕТ и стаклене боце него за алуминијумске лименке.

Фирма Eunomia Research and Consulting је у име IAI проучила податке из пет региона, Бразила, Кине, Европе, Јапана и САД, а подаци се односе на губитке при обради искоришћених алуминијумских лименки, стаклених боца и пластичних (полиетилен терефталат – ПЕТ) боца.

Такође, подаци подразумевају и прикупљање, сортирање, поновну обраду и термичку обраду и рециклажу у затвореном циклусу.

Потпредседник за глобалне послове од јавног значаја у компанији Ball Corporation Ramon Aratia је рекао да ниједна амбалажа за пиће није у потпуности достигла пун потенцијал кад је реч о циркуларности, али да алуминијум надмашује стакло и пластику (ПЕТ) у свим фазама система управљања отпадом.

Навео је да су алуминијумске лименке најрециклиранија амбалажа за пиће на свету.

„Кад се алуминијумска лименка прикупи од потрошача, има неприкосновену стопу ефикасности сортирања, поновне обраде и поновног топљења од 90 одсто, у поређењу са стаклом, које има 67 одсто и ПЕТ амбалажом – 66 одсто.“, поручили су из компаније Aratia.

Такође, оцењују да су ови подаци нарoчито важни када је у питању смањење угљеника.

Директор за стратегију и развој пословања компаније Alumina Limited Ендрју Вуд казао је да је број алуминијумских лименки, које се прикупе након употребе, за око 18 одсто виши у односу на ПЕТ боце и 28 одсто виши у поређењу са стаклом.

Истакао је да већи удео ПЕТ и повратних стаклених боца завршава на депонијама или у речним токовима зато што се не прикупљају.

„То ће у декарбонизованом свету вероватно допринети већој потражњи и за рециклираним и за примарним алуминијумом“, закључио је Вуд.

Са масовном производњом алуминијумских лименки прва је почела Coors Brewing Company 50-тих година прошлог века како би побољшала укус пива, али и понудила одрживију амбалажу у односу на лименке од челика, наведено је у саопштењу.

Директорка за сценарије и прогнозе у IAI Марлен Бертрам казала је да је ово истраживање прва јавна студија која свеобухватно анализира обим рециклаже и губитака три врсте амбалаже за пиће у различитим регионима, као и да би она могла да унапреди стопе рециклирања за све материјале.

Boris Džonson: Prezentovaćemo energetsku strategiju iduće nedelje

 

Преузмите андроид апликацију.