Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Ohridsko jezero: Plavi biser Balkana

Na samoj granici između Makedonije i Albanije nalazi se Ohridsko jezero, jedno od najlepših jezera starog kontinenta.
Foto: Pixabay/Discavering Macedonia

Uz to, sa 300 metara dubine i tri miliona godina važi i za jedno od najstarijih i najdubljih jezera u Evropi. Uz njegovu istočnu obalu tu je i Ohrid, prastari gradić, jedinstvene arhitekture okružen prirodnim lepotama kakve se retko viđaju.

Lokalci će posetiocima ponosno napomenuti da je Ohrid “balkanski Jerusalim” jer je nekada imao 365 crkava – “po jednu za svaki dan u godini“.

Međutim, osim osunčanih crkvenih tornjeva Ohrid posetiocima nudi mnogo više, počevši od bajkovitog starog grada koga je UNESCO zaštitio kao svetsku baštinu.

Foto: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Uske kaldrmisane ulice, srednjovekovne kamene kuće i lepe crkve stvaraju autentičnu kulisu koja momentalno vraća u prošlost. Istorijski spomenici kao što je Crkva svetog Jovana Kanea, sagrađena u 13. veku, oduzimaju dah svojom arhitekturom i raskošnim freskama koje prikazuju biblijske priče.

Mali stari grad je u sebi akumulirao antičku, srednjovekovnu, osmanlijsku i modernu istoriju. Jedno je od najstarijih naselja u Evropi sa arheološkim nalazima iz neolita. Antički grad Lihnid (4. vek p.n.e) nalazi se u samom centru modernog Ohrida te je grad do danas obavijen velom legendi i davne istorije.

Foto: Pexels/Ljupco dzambazovski

Od istorijske važnosti su i stare kuće specifične regionalne arhitekture koju odlikuju jasan stil i nekoliko tipičnih obeležja – kuće osim što idu u visinu, se pomalo i šire na gornjim nivoima, donji deo im je sazidan od kamena dok su godnji zidani od lakših materijala, kao što je npr. drvo.

Takođe, u 19. veku, kada su većina ovih kuća građene, prostor je oranizovan tako što je postojala jasna podela na deo kuće u kom je živela porodica i drugi deo koji je služio druženju. Naravno, razne su varijacije na temu, u skladu sa afinitetima ili finansijama vlasnika.

Najreprezentativniji primer gradske arhitekture je kuća Robevih (1825.), danas zaštićena kao spomenik kulture, a u njoj se nalazi i arheološki muzej.

Ali ova lokacija na samo 700 kilometara od Novog Sada ne zadivljuje kako svojom istorijom, već i prirodnim lepotama koje je teško prevesti u reči.

Foto: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Kad se radi o prirodi ona je raznolika, te se osim samog jezera ovde nalaze i impresivne planine, prelepa reka i nacionalni park. Planine su pokrivene gustim šumama hrasta, bukve i borova, te predstavljaju idealno okruženje za planinarenje, pešačenje i istraživanje.

Šumoviti greben iznad istočne obale jezera pripada Nacionalnom parku Galičica, jednom od najvažnijih prirodnih područja u regiji. Ovaj park pruža razne mogućnosti za aktivnosti na otvorenom – od brojnih staza za šetnju i planinarenje koje vode do vidikovaca s kojih se pruža pogled ne samo na Ohridsko već i Prespansko jezero.

Foto: Pixabay/dimitrisvetsikas1969

Park je dom raznovrsne flore i faune, uključujući endemske biljne vrste i ptice selice. Ništa manje interesantna nije ni reka nadomak grada Ohrid, Crni Drim koja dodatno obogaćuje prirodnu raznolikost regije.

Crni Drim izvire iz planina Albanije i teče kroz Makedoniju, a zatim se uliva u jezero Ohrid. Osim što predstavlja nezaobilaznu lokaciju za najlepše fotografije, Crni Drim pruža i mogućnosti za različite aktivnosti na vodi, kao što su plovidba, ribolov i rafting.

S različitim stepenima brzaka, ova reka nudi uzbudljivo iskustvo za sve one koji traže dozu adrenalina. Osim raznih aktivnosti koje će vas umoriti, Ohrid je savršeno mesto i za odmor.

Bilo da iz manastira Sv.Naum posmatrate beskrajno plavetnilo vode u mirnoj atmosferi, uživate u tradicionalnoj svežoj ohridskoj pastrmci i lokalnim sirevima, ili jednostavno šetate uz zalazak sunca uz obalu jezera, punjenje baterija je zagarantovano.

Foto: Unsplash/Milana Jovanov

I za kraj, za one koji sa Ohrida planiraju da ponesu samo jedan suvenir – neka to bude ohridski biser. Radi se o posebnoj vrsti bisera koja se tradicionalno proizvodi u ovoj regiji, iz slatkovodnih školjki koje naseljavaju jezero. Tehnika uzgoja bisera je prilično zahtevna i traži stručnost i pažnju.

Proces počinje ubacivanjem određenog iritantnog materijala unutar školjke, koja tada počinje stvarati slojeve bisernog sjaja.

Ohridski biser odlikuju izuzetna čistoća i sjaj, a boja varira od bele do kremaste, sa blagim tonovima ružičaste i zlatne. Lokalni majstori od njega izrađuju najraznovrsniji nakit koji predstavlja odličan spoj prirodnog bogatstva i ljudske veštine.

Autor teksta: N. K.

Kraljevske lokacije u Velikoj Britaniji

Preuzmite android aplikaciju.