У сали пуној радознале публике, недавно је одржано прво женско стендап вече у Новом Саду, у којем су суграђани имали прилику да гледају наступ комичарки: Лене Илић, Марије Жагар и Зоране Ђурђевић.
Вече је водио комичар Александар Милосављевић , а догађај се одвио прошле среде у просторијама Дома културе.
Стендап комедија врста је наступа која се код нас још развија, публика се и даље навикава на црни хумор и личне, ласцивне анегдоте комичара и комичарки. Водитељ вечери Александар Милосављевић је на самом почетку замолио гледаоце да дигну руку ако први пут присуствују оваквом догађају, на шта се готово половина огасила са дигнутм рукама, што је био показатељ колико је ова сцена свежа код нас. Они који нису имали шансу да се упознају са овим форматом, могли су да буду изненађени сурово искреним шалама које се збијају на бини, поготово ако такве форе долазе од женског комичара, што је потврдила и млађана Лена Илић:
„Из мог искуства, и из прича са колегиницама, публика јесте оштрија са женским комичарима, увек је ту присутна прича да жене нису духовите. Ипак, мислим да се публика постепено навикава да жене могу да наступају, да покажу личност и да буду духовите на неки другачији начин него мушкарци, али на пођеднако добар“, уверава Лена Илић.
Стварањем организације “standup.rs“ омогућено је да стендап постане приступачнији на нашем поднебљу. Учестало се организују конкурси за младе таленте, радионице и фестивали где било ко може да се пријави и опроба да сопственим причама и шалама засмеје публику.
За сада се “standup.rs“ састоји од 19 комичара, од чега су четири жене.
„Сцена јесте доминантно мушка, јер захтева да на сцени будеш спреман да некад изнесеш свој „прљави веш“. У стендапу не можеш да будеш дама, него мораш открити све своје тајне, мораш бити искрена према људима, тако да нема неког фолирања. У Србији су за сада најпознатији комичари мушкарци, изузев Јелене Радановић, која показује да ту заиста има простора за креативност, женски стендап не мора да буде као „Недељно поподне са Леом Киш“, истакла је Илић.
У неким тренуцима, деловало је као да су гледаоци, део интимног разговора. Тематике појединих шала биле су попут неприкладних, али хумористичних досетки које већина нас најчешће подели искључиво с блиским пријатељима, пред којима су довољно безбрижни и где не постоји филтер. Стендап вече је место за опуштање, где би предрасуде требало да буду остављене са стране.
„У стендапу нема самоцензуре, питање је само како ће фора да прође. Неки из публике се не слажу увек са нама у одређеним погледима, па је цака у томе да бациш толико добру фору, да се чак и неко ко се не слаже са тобом, ипак насмеје. Према мом искуству, када год искритикујем генерално неки друштвени проблем, људи баш добро реагују, јер то нам је нешто заједничко“, рекла је комичарка Марија Жагар.
Преузмите андроид апликацију.