Народни музеј Србије (НМС) обележио је вечерас 180 година постојања свечаношћу на којој су уручене захвалнице и плакете заслужним појединцима и установама, а министар културе Никола Селаковић је истакао да НМС представља једну од темељних установа модерне Србије.
На свечаности поводом Дана НМС-а, пред бројним званицама из културног и јавног живота, директорка музеја Бојана Борић Брешковић је уручила Селаковићу захвалницу за успешну сарадњу и континуирану подршку Министарства културе Србије.
У свом обраћању, Селаковић је захвалио свима који раде у НМС „без којих не би постојао и који му дају душу“, а Борић Брешковић је пожелео да премаше све досадашње рекорде у броју изложби и посетилаца.
Подсетивши да је НМС пре седам година опет широм отворио врата, после периода „када у музеј осим запослених није могао да уђе нико“, Селаковић је приметио да НМС „данас бележи вишецифрене бројке посетилаца“.
Селаковић је упозорио да је Галерија фресака и даље затворена, и додао да је „један од императивних задатака министарства да у овом мандату поново отворимо Галерију фрескама и учинимо је доступном“.
Према његовим речима, Галерија фресака је једна од најлепших галерија, и „то је нешто чиме Београд може да се подичи ниједна друга престоница у Европи“.
„Позивам вас да меримо време“, обећао је Селаковић.
Присетивши се да је као основац од 1991. до 1993. године викенде проводио у Народном музеју, до тренутка када због санкција у њему више није било грејања, Селаковић је истакао да је за њега од седме до десете године Народни музеј био најепше место где су га родитељи доводили.
У свом обраћању, Борић Брешковић је истакла да је историјат НМС-а испуњен успешним изложбама, археолошким ископавањима, публикацијама, конзерваторским подухватима и другим достигнућима стручњака.
Истакавши да је НМС „велика институција“, Борић Брешковић је додала да дан оснивања музеја представља почетак систематске бриге о кутрном наслеђу Србије.
„За нама су године у којима смо радили, суочавали се са многобројним изазовима, и НМС се потврдио као истрајан, динамичан, креативан и успешан. Част ми је да славимо дан НМС-а уз захвалност свим сарадницима на труду и Министарству културе на подршци“, рекла је Борић Брешковић.
Управник Народне библиотеке Србије (НБС) Владимир Пиштало је истакао да је НМС једна од установа у којој се налазе трагови предака и „култура, због које се земља и брани“.
Пиштало је подсетио да су НБС и НМС „сестринске установе, које деле заједничке почетке, а сарадња никад није престала“.
„Гледајући уназад на 180 година са поносом могу да истакнем да је НМС остао место где се чувају и преносе знања и чува историја“, поручио је Пиштало.
Директор Државног архива Србије Мирослав Перишић је истакао да је „данас свечан дан за српску културу, све посленике у култури и државу Србију, јер је НМС установа свих нас“.
„Ово је дан када се замислимо над целокупном нашом историјом, над епохама које се овде чувају и свим генерацијама које су мислиле на будућност својих потомака и на државу Србију. Унапређивале су и богатиле ову установу својим радом и ентузијазмом“, нагласио је Перишић.
Музеј је основан је указом начелника Министарства просвете Јована Стерије Поповића 10. маја 1844. године, као Музеум сербски, који је на једном месту требало да сабере и сачува старине, а у првим деценијама рада организован је и као установа заштите и као научна, истраживачка установа.
Поводом јубилеја захвалнице и плакете НМС-а добили су Фондација Музеја жртава геноцида, Министарство одбране, Државни архив Србије, НБС, Републички завод за заштиту споменика културе, Завод за заштиту споменика културе града и бројне друге установе, као и многобројни појединци. Посебан поклон колектива музеја добила је Борић Брешковић.
Поводом јубилеја, предвиђено је и отварање изложбе „Тела и простори. Кроз збирке цртежа страних уметника из Народног музеја Србије“, ауторке Драгане Ковачић.
Vučić: Inicijatori rezolucije ne znaju u kakvom su problemu zbog angažovanja Srbije
Преузмите андроид апликацију.