У Амбасади Кине у Србији одржана је синоћ прослава поводом 98. годишњице оснивања кинеске народноослободилачке армије и 80-годишњице победе над Јапаном у народноослободилачком рату.

На почетку свечаности интониране су химне НР Кине и Републике Србије.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг истакао је да су Кина и Србија херојске земље, а да су кинески и српски народ херојски народи.
Он је одао почаст ветеранима Кине и Србије који су устали у борбу против фашистичке инвазије пре 80 година.
Истакао је да је Кина била главни фронт на Истоку током Светског антифашистичког рата, а борба Кине против фашизма је најраније почела, најдуже је трајала и Кина је платила највећу цену.
“Од 1931. до 1945. године, кинески народ прошао је кроз 14 година тешке борбе и, по цену од 35 милиона војних и цивилних жртава, ефикасно је обуздао и пружио отпор главним снагама јапанске војске, што је одиграло одлучујућу улогу у потпуном уништењу јапанских освајача и поставило важан темељ за победу у Светском антифашистичком рату”, рекао је Ли Минг.
Додао је да су истовремено герилске оружане снаге под вођством Комунистичке партије Југославије ефикасно обуздале и напале фашистичке освајаче упорном борбом и великим жртвама, значајно доприносећи победи на европском антифашистичком бојишту.
“Током 1960-их и 1970-их, бројни филмови о југословенским герилцима попут ‘Моста’ и филма ‘Валтер брани Сарајево’, били су популарни широм Кине, постајући филмски класици који су дирнули и инспирисали генерације Кинеза”, навео је Ли Минг.
Нагласио је да се ове године обележава 80. годишњица оснивања Уједињених нација.
“Пре 80 година, на основу велике победе у Другом светском рату, кинески и српски народ су, заједно са другим важним антифашистичким савезницима, основали Уједињене нације и потписали Повељу УН-а, што је поставило темеље за послератни међународни поредак. Циљеви и принципи Повеље УН-а одражавају дубоке ставове народа широм света о два светска рата и њихову одлучну тежњу ка миру”, рекао је амбасадор.
Додао је да се ове године такође обележава 80. годишњица повратка
Тајвана у састав Кине, што, како је рекао, није само резултат победе у Другом светском рату, већ и важан део послератног међународног поретка.
“Данас, 80 година касније, свет још није у миру. Хегемонизам и унилатерализам су и даље раширени, политички спорови и војни сукоби непрекидно ескалирају, а човечанство се поново налази на раскрсници времена”, навео је Ли Минг.
Према његовим речима, председник Кине Си Ђинпинг је сукцесивно предложио иницијативе за глобални развој, безбедност и цивилизацију, указујући пут напред за друштво човечанства, стратешки водећи изградњу заједнице са заједничком будућношћу за човечанство и доприносећи кинеску мудрост и решења очувању резултата победе у Другом светском рату и послератног међународног поретка.
“Кина ће, заједно са огромном већином мирољубивих земаља и народа широм света, учити из историје, гледати у будућност и послати снажан глас мира и развоја. Кина и Србија су истински пријатељи и добри партнери. Кина је 2. јануара 1955. године успоставила дипломатске односе са Југославијом. Током протеклих 70 година, два народа створила су чврсто пријатељство кроз каљење на крви и ватри, и крећемо се ка бољем сутра под вођством заједнице Кине и Србије са заједничком будућношћу у новој ери”, рекао је амбасадор.
Истакао је да су последњих година, под стратешким вођством председника Си Ђинпинга и председника Вучића, Кина и Србија су увек чврсто подржавале међусобни суверенитет и територијални интегритет.
“Кина је одувек сматрала Србију челичним европским пријатељем, и спремна је да настави са европским земљама, укључујући и Србију, да продубљује међусобно разумевање и поверења, остварује узајамно корисну сарадњу, промовише међусобно учење на цивилизацијском нивоу, како бисмо постали градитељи светског мира, допринели глобалном развоју и бранили међународни поредак”, закључио је амбасадор.
Војни аташе Амбасаде НР Кине Старији пуковник Ћаи Сиао Цијанг истакао је да су током 14 година народноослободилачког рата кинеске трупе везивале велику количину јапанске војске за то бојиште и изгубиле велики број људи, али да иако је то било време патње, било и време славе.
“Повратак Тајвана један је од резултата те велике победе, а Други светски рат је показао да кинеска војска може да брани своју земљу и њен територијални суверенитет и интегритет. Данас војска расте и одговара новим потребама Кине и подршка је модернизацији кинеске нације”, рекао је аташе.
Додао је да је Кина у протеклих 35 година са више од 50.000 војника учествовала у 25 мировних мисија.
Прослави су присуствовали државни секретар Министарства одбране Небојша Николић, заменик шефа Генералштаба Војске Србије генерал-пуковник Тиосав Јанковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, заменица председнице Скупштине Србије Марина Рагуш, директор Националног савета за координацију са Руском федерацијом и НР Кином Томислав Николић, амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Харченко.
Вучевић: Курти директно одговоран за геноцидну политику према Србима
Преузмите андроид апликацију.