Početna > Život i stil
Život i stil

Odredite svoj fototip i izaberite idealnu kremu za sunčanje

Sa dolaskom leta i sezone godišnjih odmora sve smo više izloženi suncu.
Foto: Pixabay/chezbeate

Umereno, sunčanje je veoma zdravo, jer jača odbranu organizma i povećava količinu kalcijuma u ​​krvi i kostima, ali ako se pretera, sunce postaje veoma štetno.

Niste sigurni kako da uživate na suncu dok štitite kožu?

Pročitajte mali vodič za filtere i kreme za sunčanje koji će vam pomoći da odaberete kvalitetnu kremu za sunčanje.

Kreme za sunčanje – UVB i UVA zaštitnici UV filteri su jedan od najvažnijih sastojaka u proizvodima za zaštitu od sunca jer vas štite od štetnog dejstva UVB i UVA zraka.

UVB zraci (B kao „burn“- opekotine) izazivaju opekotine, a ako više puta opečete na suncu, to može dovesti do hroničnog oštećenja kože i mogućnosti razvoja tumora na koži na duži rok. UVA zraci (A kao „ageing“ – prodiru) dublje u kožu, ubrzavaju njeno starenje, mogu izazvati alergije na sunce i poremećaj pigmentacije.

U kremama za sunčanje postoje dve vrste filtera – hemijski i mineralni.

Aktivni sastojci u obliku hemijskih filtera su organski molekuli, koji mogu selektivno da apsorbuju UV zrake različitih talasnih dužina, pretvaraju njihovu energiju u bezopasnu toplotu i tako poništavaju njihovo dejstvo u kontaktu sa kožom. Postoji mnogo različitih hemijskih filtera, i svaki od njih pruža određenu zaštitu, važno je kombinovati nekoliko različitih hemijskih filtera da biste obezbedili zaštitu od UV zraka svih talasnih dužina.

Kvalitetan proizvod za zaštitu od sunca mora imati ujednačenu UVA i UVB zaštitu i tako zaštititi kožu ne samo od opekotina od sunca, već i od razvoja raznih tumora kože.

Veoma je važno da kombinacija hemijskih filtera bude fotostabilna i termostabilna. Mineralni filteri u kremama za sunčanje su zapravo mineralne čestice, koje štite kožu odbijanjem i rasipanjem UV zraka. Upotreba preparata samo sa ovom vrstom filtera preporučuje se osobama sklonim alergijama. Dva najpoznatija i najčešće korišćena mineralna filtera su cink oksid i titanijum dioksid, a pošto su ovi filteri u suštini beli prah, oni ostaju na površini kože kada se nanose i ostavljaju beli trag. Stoga se nepravedno smatraju neefikasnim. Međutim, primenom novih tehnologija ovaj beli trag je u velikoj meri smanjen.

Fototipovi kože i zaštitni faktori

Na pakovanju proizvoda za zaštitu od sunca verovatno ste već primetili „SPF“ oznaku – skraćenicu od engleskog izraza faktor zaštite od sunca – ili zaštitni faktor.

To znači koliko dugo možete produžiti boravak na suncu bez izlaganja kože oštećenju. Ako je faktor veći, zaštitni efekat od UV zraka je duži.

Ali kako odabrati pravi zaštitni faktor?

Krema za sunčanje sa oznakom „SPF“ samo produžava mogućnost boravka na suncu bez opekotina, ali to ne znači da se suncu možete izlagati beskonačno. Broj minuta tokom kojih ne gorimo bez nanošenja zaštitnog faktora (npr. 20 minuta) pomnožimo sa brojem zaštitnih faktora koje nanesemo na kožu (npr. SPF15) i tako dobijemo vreme tokom kojeg možemo da ostanemo na sunce bez pečenja min SPF 15 = 300 min ili 5 sati).

Budite oprezni, jer povećanje zaštitnog faktora ne znači proporcionalno duže, bezbedno izlaganje suncu.

Osim toga, „SPF“ oznaka pruža zaštitu u idealnim uslovima, a nijedan proizvod ne štiti od sunca bez ponovnog nanošenja dovoljne količine kreme nakon dva sata. Takođe je važno znati fototip vaše kože da biste izabrali pravi proizvod.

Fototip 1

Ako vam je koža izuzetno svetla, boja kose crvena ili plava, a oči plave ili zelene i uvek se opečete, ovo je vaš fototip. Već posle deset minuta možete da dobijete opekotine, pa je zaštitni faktor idealan za vas – „SPF“ 50. Obavezno proveravajte mladež kod dermatologa najmanje jednom godišnje.

Fototip 2

Donekle je sličan fototipu 1, jer se odnosi na ljude svetle puti sklone pegama, plavu ili svetlo smeđu kosu i svetle oči. Koža osobe ovog fototipa teško se potamni i često gori na suncu. Ako je ovo vaš fototip i preporučujemo kremu za sunčanje sa najvišim zaštitnim faktorom – „SPF“ 50.

Fototip 3

Da li imate tamnu kosu, maslinastu kožu i smeđe ili sive oči? Vaša koža brzo potamni na suncu? Vaš izbor bi bio preparat sa zaštitnim faktorom 30.

Fototip 4

Nemate većih problema sa izlaganjem suncu, imate tamnu kožu i tamnu kosu kao i tamne oči. Brzo potamnite i retko pocrvenite? Ali takođe treba biti oprezan sa suncem i koristiti sredstva za zaštitu sa srednjim i niskim zaštitnim faktorom – „SPF“ 15-30.

Fototip 5 i 6

Označava ljude tamnije rase i mediteranskog tipa kože. Ako se prepoznate u ovom fototipu, biće dovoljna zaštita sa niskim zaštitnim faktorom – „SPF“ 10-15.

Kreme za sunčanje mogu biti i vodootporne, ako je „SPF“ zaštita nakon kupanja veća od 50% početne. Ako koristite ove proizvode, važe za 2 kupanja, ali sve ostale primene primenjuju se nakon svakog kupanja. Uz dovoljan unos tečnosti, odgovarajuću kapu i izbegavanje sunca od 11 do 16 časova, vaš odmor će biti kao ostvarenje sna.

Uživajte u letu!

Kako da najlakše spakujete kofer i budete spremni za putovanje?

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake