Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Одредите свој фототип и изаберите идеалну крему за сунчање

Са доласком лета и сезоне годишњих одмора све смо више изложени сунцу.
Фото: Pixabay/chezbeate

Умерено, сунчање је веома здраво, јер јача одбрану организма и повећава количину калцијума у ​​крви и костима, али ако се претера, сунце постаје веома штетно.

Нисте сигурни како да уживате на сунцу док штитите кожу?

Прочитајте мали водич за филтере и креме за сунчање који ће вам помоћи да одаберете квалитетну крему за сунчање.

Креме за сунчање – УВБ и УВА заштитници УВ филтери су један од најважнијих састојака у производима за заштиту од сунца јер вас штите од штетног дејства УВБ и УВА зрака.

УВБ зраци (Б као „burn“- опекотине) изазивају опекотине, а ако више пута опечете на сунцу, то може довести до хроничног оштећења коже и могућности развоја тумора на кожи на дужи рок. УВА зраци (А као „ageing“ – продиру) дубље у кожу, убрзавају њено старење, могу изазвати алергије на сунце и поремећај пигментације.

У кремама за сунчање постоје две врсте филтера – хемијски и минерални.

Активни састојци у облику хемијских филтера су органски молекули, који могу селективно да апсорбују УВ зраке различитих таласних дужина, претварају њихову енергију у безопасну топлоту и тако поништавају њихово дејство у контакту са кожом. Постоји много различитих хемијских филтера, и сваки од њих пружа одређену заштиту, важно је комбиновати неколико различитих хемијских филтера да бисте обезбедили заштиту од УВ зрака свих таласних дужина.

Квалитетан производ за заштиту од сунца мора имати уједначену УВА и УВБ заштиту и тако заштитити кожу не само од опекотина од сунца, већ и од развоја разних тумора коже.

Веома је важно да комбинација хемијских филтера буде фотостабилна и термостабилна. Минерални филтери у кремама за сунчање су заправо минералне честице, које штите кожу одбијањем и расипањем УВ зрака. Употреба препарата само са овом врстом филтера препоручује се особама склоним алергијама. Два најпознатија и најчешће коришћена минерална филтера су цинк оксид и титанијум диоксид, а пошто су ови филтери у суштини бели прах, они остају на површини коже када се наносе и остављају бели траг. Стога се неправедно сматрају неефикасним. Међутим, применом нових технологија овај бели траг је у великој мери смањен.

Фототипови коже и заштитни фактори

На паковању производа за заштиту од сунца вероватно сте већ приметили „SPF“ ознаку – скраћеницу од енглеског израза фактор заштите од сунца – или заштитни фактор.

То значи колико дуго можете продужити боравак на сунцу без излагања коже оштећењу. Ако је фактор већи, заштитни ефекат од УВ зрака је дужи.

Али како одабрати прави заштитни фактор?

Крема за сунчање са ознаком „SPF“ само продужава могућност боравка на сунцу без опекотина, али то не значи да се сунцу можете излагати бесконачно. Број минута током којих не горимо без наношења заштитног фактора (нпр. 20 минута) помножимо са бројем заштитних фактора које нанесемо на кожу (нпр. SPF15) и тако добијемо време током којег можемо да останемо на сунце без печења мин SPF 15 = 300 мин или 5 сати).

Будите опрезни, јер повећање заштитног фактора не значи пропорционално дуже, безбедно излагање сунцу.

Осим тога, „SPF“ ознака пружа заштиту у идеалним условима, а ниједан производ не штити од сунца без поновног наношења довољне количине креме након два сата. Такође је важно знати фототип ваше коже да бисте изабрали прави производ.

Фототип 1

Ако вам је кожа изузетно светла, боја косе црвена или плава, а очи плаве или зелене и увек се опечете, ово је ваш фототип. Већ после десет минута можете да добијете опекотине, па је заштитни фактор идеалан за вас – „SPF“ 50. Обавезно проверавајте младеж код дерматолога најмање једном годишње.

Фототип 2

Донекле је сличан фототипу 1, јер се односи на људе светле пути склоне пегама, плаву или светло смеђу косу и светле очи. Кожа особе овог фототипа тешко се потамни и често гори на сунцу. Ако је ово ваш фототип и препоручујемо крему за сунчање са највишим заштитним фактором – „SPF“ 50.

Фототип 3

Да ли имате тамну косу, маслинасту кожу и смеђе или сиве очи? Ваша кожа брзо потамни на сунцу? Ваш избор би био препарат са заштитним фактором 30.

Фототип 4

Немате већих проблема са излагањем сунцу, имате тамну кожу и тамну косу као и тамне очи. Брзо потамните и ретко поцрвените? Али такође треба бити опрезан са сунцем и користити средства за заштиту са средњим и ниским заштитним фактором – „SPF“ 15-30.

Фототип 5 и 6

Означава људе тамније расе и медитеранског типа коже. Ако се препознате у овом фототипу, биће довољна заштита са ниским заштитним фактором – „SPF“ 10-15.

Креме за сунчање могу бити и водоотпорне, ако је „SPF“ заштита након купања већа од 50% почетне. Ако користите ове производе, важе за 2 купања, али све остале примене примењују се након сваког купања. Уз довољан унос течности, одговарајућу капу и избегавање сунца од 11 до 16 часова, ваш одмор ће бити као остварење сна.

Уживајте у лету!

Kako da najlakše spakujete kofer i budete spremni za putovanje?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке