Izgradnja pruge Beograd – Budimpešta ujedno je i najveći i najvredniji projekat u Jugoistočnoj Evropi ukupne vrednosti oko četiri milijarde evra, od čega oko dve milijarde evra na teritoriji Srbije.
Ekipa portala Vojvodina uživo snimila je kako teče izgradnja, dinamiku radova na trasi brze pruge Beograd – Budimpešta.
Kako to sada izgleda, pogledajte u videu:
Pruga Novi Sad – Subotica deo je pruge za velike brzine od 200 km/sat kroz Srbiju, od Beograda do državne granice sa Mađarskom.
Projekat izgradnje obuhvata trasu dvokolosečne pruge i stanice sa objektima na pruzi, rekonstrukciju i modernizaciju železničkih čvorova Novi Sad, Vrbas i Subotica, denivelaciju ukrštanja pruge sa drumskim i pešačko-biciklističkim stazama.Na ovoj deonici brze pruge biće izgrađeno ukupno 49 podvožnjaka, nadvožnjaka i sličnih objekata.
Projektom je predviđena rekonstrukcija devet železničkih stanica, (Novi Sad, Sajlovo, Kisač, Stepanovićevo, Zmajevo, Bačka Topola, Žednik, Naumovićevo i Subotica), kao i tri nove stanice sa staničnim kapacitetima (Rumenka, Vrbas i Lovćenac). U Vrbasu će biti izgrađen i vijadukt dužine 1,6 kilometra.Takođe, planirana je i ugradnja elektrotehničke infrastrukture koja omogućava bezbedno odvijanje saobraćaja projektovanim brzinama i uvođenje evropskog sistema upravljanja železničkim saobraćajem.
Dužina trase iznosi 108,2 kilometra, dok je ukupna vrednost radova 1,16 milijardi dolara. U isto vreme, sa radom na kompletnoj deonici Novi Sad – Subotica, intezivno se radi na završetku glavne stanice Beograd centar, posle više od 50 godina. Takođe, juče su urađeni veliki koraci u nastavku modernizacije pruge prema jugu zemlje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio je Evropskoj uniji na pomoći za izgradnju brze pruge Beograd – Niš navodeći da je u pitanju najveća podrška i pomoć EU do sada, kao i najveći projekat u Srbiji.
On je, posle potisivanja ugovora o grantu za izgradnju brze pruge, rekao da je u pitanju jedan od najvećih projekata ikada u koje je Srbija ušla, vredan 2,775 miljardi evra.
Od toga na poklon od EU, kako je istakao, Srbija je dobila 610 miliona evra, 525 miliona daje Srbija iz budžeta, a ostalo EIB pod najpovoljnijim uslovima.Podsetimo, 19. mart prošle godine, otvorena je brza pruga od Beograda do Novog Sada. Srbija je tada, prvi put u svojoj istoriji, dobila voz koji je u putničkom saobraćaju dostigao brzinu od 200 km na sat.
Od 20. marta prošle godine, kada je puštena u saobraćaj brza pruga Beograd – Novi Sad, do 3. januara 2023., ukupno je čak 2.305.175 putnika izabralo voz za putovanje između ova dva grada. Od tog broja, vozovima “Soko” prevezena su 1.318.174 putnika.
Vučić: Izgradnja pruge Beograd-Niš od velikog regionalnog značaja
Preuzmite android aplikaciju.