Планови укључују изградњу не само бициклистичких стаза већ и пословних комплекса, међу којима су три зграде са по осам спратова уз кулу Новкабела, као и Делтин објекат од 42.000 квадрата. пише специјализовани портал gradnja.rs.
Поред реструктуирања обала Саве и Дунава у Београду, оличене на првом месту кроз пројекат „Београд на води“, теме о инвестицијама у новосадска приобаља достижу у последње време изузетан публицитет.
Иако се кеј на обали Дунава у Новом Саду протеже у дужини од пет километара и представља најуређенију такву целину у нашој земљи, постоји идеја и о значајном изласку града на воду у виду масивног пословно-стамбеног комплекса у оквиру бродоградилишта.
Међутим, чини се да идејама овде није крај. Последњих година и сам канал Дунав-Тиса-Дунав препознат је као потенцијална градска оаза, иако ни приближно није приступачан Новосађанима као постојећи Сунчани и Београдски кеј.
Управо нове инвестиције у околини самог канала могле би значајно да подигну његову атрактивност и боље га позиционирају међу житељима Новог Сада.
Потенцијал обала поменутог канала није занемарљив, нарочито ако узмемо у обзир нове идеје и пренамену индустријске зоне у којој се он налази. Такође, дужина обала од око 5 километара са обе стране, окружена урбаним насељима Новог Сада, даје довољно простора за разраду нових идеја.
Тренутно је у изградњи бициклистичка стаза у пределу новоизграђеног железничког моста на траси брзе пруге Нови Сад – Суботица, док се ускоро очекује извођење радова у делу канала на који излази градска четврт Салајка.
Са приложених скица добијамо информације о новим садржајима попут терена за боћање, простора за одмор и разоноду, као и простора за децу. У новијим вестима спомиње се и реализација пешачко-инспекцијске стазе са обе стране канала, преноси gradnja.rs.
Када су у питању нове инвестиције у околини канала, несумњиво је да ће оне подићи атрактивност ове локације. Заправо, канал се простире кроз највећу новосадску индустријску зону, која ширењем градских насеља све мање поседује ту улогу.
Данас се делови индустријске зоне замењују пословним просторима у виду великих трговинских ланаца или савременог канцеларијског простора. Убудуће можемо да очекујемо наставак таквог тренда.
За сада је познато да постоји заинтересован инвеститор за слободан простор уз кулу Новкабела, на којем је замишљен пословни комплекс са три зграде од осам спратова.
Не треба заборавити ни намеру за даљим ширењем компаније „Schneider Electric“, која је недавно у индустријској зони отворила савремен канцеларијски простор у једној од хала некадашњег Новкабела.
Делтина Пегла од 42.000 квадрата
Позната будућа улагања односе се и на локацију уз Каћки мост, непосредно уз продајни објекат Лидла и Темпа.
Наиме, компанија „Delta Real Estate“ би већ у наредним месецима требала да отпочне са радовима на пословном комплексу Делта Ирон, чијем имену је кумовао сам облик објекта који подсећа на кућни апарат за пеглање.
Комплекс би требало да има површину од око 42.000 квадрата, а с обзиром на то да је компанија Делта власник и околног земљишта, за сада није познато да ли ће након реализације овог пројекта уследити додатне инвестиције, пише gradnja.rs.
С друге стране споменутог моста, предео у оквиру новосадске луке, на којем се налази објекат азотаре предузећа Агрохем, тренутно је у власништву компаније Промист. Још увек нема информација какве су намере инвеститора на овом земљишту, да ли је у плану нов стамбени или пословни комплекс, или можда очување постојећег објекта и интеграција нових садржаја.
С обзиром на позамашну површину земљишта од око пет хектара, постоји довољно простора за комбинацију различитих садржаја, као и варијација спратности, што би у сваком случају допринело већем приливу становника ка овом делу града и коришћењем обала канала Дунав-Тиса-Дунав.
Боље искоришчење канала
Ако имамо у виду да се на целокупној обали канала ради о милионским улагањима, вероватно ће у скорије време постојати и потенцијално очекивање инвеститора за уређењем оближњег приобаља.
Долазак нових инвеститора у ову индустријску зону у будућности, као и присуство тржног центра БИГ, свакако ће утицати на потребе хуманијег окружења и потенцирање употребе и садржаја на воденој површини канала који није искоришћен.
Очување природних станишта, одрживо уређење пејзажа и адекватан квалитет воде од суштинског су значаја за одржавање еколошке равнотеже и биодиверзитета, те уз све набројано нови планови имају прилику да значајно допринесу хуманијем развоју Новог Сада.
Преузмите андроид апликацију.