Početna > Putovanja
Putovanja

Od Ohrida do Bohinja: Čarobna jezera Evrope

Jezera mogu biti dobra alternativa moru, tim pre što u neposrednoj blizini imamo brojne opcije koje svaka na svoj način ostavljaju posetioce bez daha.

Od sunčanog Ohrida, preko famoznog jezera Komo, pa do bajkovitih Bleda i Bohinja, na raspolaganju su nam, na manje od hiljadu kilometara udaljenosti, mesta koja se, ukoliko odlučimo da ih posetimo, ne zaboravljaju lako.

Garda i Komo, Italija
Foto: Unsplash/Elisabetta Falco

Ova dva jezera u severnoj Italiji zasluženo nose titulu nekih od najpopularnijih jezera u Evropi.

Obe destinacije harmonično objedinjuju planinsku panoramu i prodorno plava jezera okružene selima koja izgledaju kao naslikana.

Postoje nebrojene staze, kako one za laganu šetnju tako i strmije za planinarenje, načičkane vidikovcima sa kojih se pruža pogled od 360 stepeni na nestvarnu prirodnu lepotu, ali i skladnu lokalnu arhitekturu.

Jezero Garda je najveće jezero u Italiji, dok je Komo treće po veličini. Bez obzira na veličinu, oba nude brojne aktivnosti za turiste.

Foto: Unsplash/Nirmal Rajendhark

Dok Komo osvaja elegantnim vilama i mogućnošću da naletite na Džordža Klunija, Garda u ponudi ima rimske ruševine i utvrđenja. Što se same prirode tiče, nemoguće je odlučiti koje je lepše.

Plitvice, Hrvatska

Jedna od turistima omiljenih lokacija u Hrvatskoj je najstariji nacionalni park u zemlji, Plitvička jezera, koji svake godine poseti preko milion turista.

Plitvice su za nacionalni park proglašene pre nešto više od 70 godina, ali je lokalitet priroda stvarala hiljadama godina.

Voda se probijala kroz zemlju i zahvaljujući krečnjačkom zemljištu sada imamo sve one prelepe vodopade i 16 malih jezera sa brojnim potocima.

Foto: Unsplash/Mike Swigunski

Sve ovo se vidi na tipičnim fotografijama sa Plitvica, međutim, ono što fotografije često ne mogu dočarati je čudesna priroda unutar šume, endemske biljke (50 vrsta samo orhideja), brojni potoci i divlje životinje od kojih je mrki medved najpoznatija.

Najbolji trenutak da se jezera posete je proleće – eto ideje za Uskršnje praznike!

Ohrid, Makedonija

I kratak boravak u Ohridu, na istoimenom jezeru, dovoljan je da dobijete odgovor na pitanje zašto Makedonija ima sunce na zastavi.

Na 700 kilometara od Novog Sada, Ohrid je definitivno ekonomičnija opcija za turiste od jezera u Italiji, dok je eksplozija plavetnila slična.

Jezero obiluje endemskim vrstama i jedno je od najdubljih u Evropi – duboko je čak 289 metara.

Foto: Unsplash/Milana Jovanov

U neposrednoj blizini nalazi se i ušće reke Crni Drim u jezero, mesto kao stvoreno za meditaciju i uživanje u prirodi.

Osim prirodnog, Ohrid ima i istorijski i kulturni značaj. U njemu se nalazi 365 crkvi i kapela, te je dobio nadimak “Jerusalim Balkana”, a ovde su u IX veku delovali i slavni prosvetitelji Ćirilo i Metodije.

Tu je i antički teatar, brojne kuće orijentalnog tipa, kao i samuilova tvrđava čijim je zidinama okružen stari grad.

Bohinj, Slovenija

Osim Bleda, postoje i druga magična jezera u Sloveniji, a jedno od njih je Bohinj. Ovo je ujedno i najveće jezero u zemlji, a nalazi se na obroncima Julijskih Alpa, nadomak NP Triglav, te služi kao polazna stanica planinarima koji se penju na nekada najviši vrh u SFRJ.

Foto: Shutterstock/Andrew Mayovskyy

Bohinj očarava, osim prirodnim lepotama, specifičnom atmosferom mesta koje kao da je ostalo u prošlosti.

Ova zona oduvek je, zbog loših puteva, bila delimično “odsečena” od ostatka Slovenije te ćemo oko jezera i danas naći pastire sa stadima krava i starinske drvene kuće.

Poznato je da je Agata Kristi boravila na jezeru, međutim Bohinj nije postao scenografija nijednog njenog romana. Kažu da je spisateljica izjavila da je mesto previše lepo da bi se u njemu desilo ubistvo.

Autor teksta: N. K.

Plave zone: Lokacije tajanstvene dugovečnosti

Preuzmite android aplikaciju.