Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство организовао је данас доделу уговора укупне вредности од 10 милиона динара за пољопривредне стручне службе и за Институт за ратарство и повртарство Нови Сад.
– И ове године кроз реализацију програма заштиту, уређење и коришћење пољопривредног земљишта опредили смо 10 милиона динара за пољопривредне стручне службе и за Институт за ратарство и повртарство Нови Сад. Од 2016. године Секретаријат је уложио преко 60 милиона динара, управо у узорковање и анализу пољопривредног земљишта, на преко 27.000 локација. Наставићемо у будућности и даље да финансирамо ову меру. Покушаћемо да је унапредимо. Ове године планирамо да обавимо набавку тог специјализованог возила, да бисмо дошли до што већег броја узорака. Позивамо полопривредне произвођаче да се обрате вама – пољопривредним стучним службама, да ураде анализу земље и да покушају да испланирају производњу у наредне четири године. Ово је прва мера, да покушамо да помогнемо произвођачима, да смање трошкове производње. Ово је право време да се ураде анализе, након скидања усева. Секретаријат ће у континуитету наставити да финансира ову меру, као једну од најбитнијих мера за само започињање производње- рекао је помоћник ресорног секретара, Петар Самоловац.
– Наш институт је по основу конкурса који је Покрајински секретаријат за пољопривреду расписао ове године, на ком смо ми добили око 800.000 средстава. Наш задатак је да на подручју наше стручне службе, које обухватају четири општине, анализирамо око 300 узорака, у оквиру основних параметара плодности. Под тим се подразумева пх вредност, калцијум-карбонат, азот- фосфор, али и за све тешке метале. На тај начин ћемо видети колико је земљиште оптерећено тешким металима, услед неадекватне примене средстава и минералних ђубрива. Такве узорке шаљемо у акредитовану лабораторију у Институт за ратарство и повртарство у Новом Саду. Ми имамо рок, да до половине децембра реализујемо овај посао. Уколико се открије да у неком узорку има тешких метала, ми обилазимо терен, разговарамо са пољопривредним произвођачима. Ове године очекујемо приносе за сунцокрет око 3 тоне по хекатару, око соје око 2 тоне по хектару, код кукуруза од четири до осам тона по хектару. У складу са временским условима, ми смо задовољни приносима- рекла је др Светлана Рољевић Николић, директорка Истраживачко-развојног института “Тамиш” у Панчеву.
– Данас смо на додели уговора о контроли плодности земљишта, свим пољопривредно стручним станицама у Војводини. Ми дужи низ година учествујемо у овој акцији. Морам да кажем да смо ми као научни радници веома задовољни што Покрајински секретаријат за пољопривреду и водопривреду води једну овакву акцију, јер не заборавимо, све почиње од земљишта. Један од приоритета нас који се бавимо овом струком, јесте да сачувамо земљиште, да га оставимо у стању у каквом смо га ми затекли, нашим будућим генерацијама. У данашње време, једном озбиљном пољопривредном произвођачу је ово од изузетног значаја. Ове основне агро-хемијске анализе врше се сваке трећ, четврте године. Нема потребе да се раде чешће, јер се промене у земљи не дешавају толико брзо. Ови подаци њима јасно говоре у каквом стању се налази њихово земљиште, на који начин му треба приступити, како га ђубрити, обрађивати. Веома је важно, да се чува влага у земљишту. Узимање узорака је тачно прописано како се узима. Са једне веће парцеле се узима неколико узорака са различитих места. Када се узму узорци, шаљу се у нашу акредитовану лабораторију. Када се анализе заврше добију се информације о стању земљишта, као и савети о неговању истог- рекла је проф. др Светлана Латковић в.д. Института за ратарство и повртарство.
– Што се тиче наше лабораторије Института за ратарство и повртарство, ми радимо мањи број што се тиче основних параметара. Оно што је интереасантно јесте да Покрајински секретаријат за пољопривреду, низ протеклих година ставља акценат да се испитају потенцијално токсични елементи у земљишту- рекла је др Јордана Нинков, научна саветница лабораторије за земљиште и агроекологију.
Преузмите андроид апликацију.