Почетна > Србија
Србија

Од 1. новембра обавезна употреба зимских гума и опрема

Возачи у Србији од 1. новембра су законски обавезни да имају зимске гуме на сва четири точка, уколико на коловозу има поледице, леда или снега.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Тамара Нинић из Ауто-мото савеза Србије (АМСС) рекла је за Тањуг да је обавеза да зимски пнеуматици имају шару од минимално четири милиметра.

„Приближава се 1. новембар, када је и законска обавеза поседовање зимске опреме у коју спадају четири зимска пнеуматика, као и додатне зимске опреме у коју спадају ланци или други уређаји за повећање тракције који су обавезни у пртљажнику“, навела је она.

Истакла је да је коришћење додатне зимске опреме обавезно ван насељеног места.

„Додатна зимска опрема се користи на деловима пута када на коловозу има снега, леда или поледице, где је знаком јасно назначена обавеза њихове употребе или уколико овлашћено лице, рецимо саобраћајац, то сугерише“, рекла је Нинић.

Поводом вести да су универзалне гуме за сва годишња доба од 1. октобра забрањене у Немачкој, казала је да возачи у Србији могу да користе овај тип гума без икаквих последица.

„Универзалне гуме за сва годишња доба су, као и зимске, дозвољене и возачи могу да их користе у зимским условима вожње“, напоменула је Нинић.

Саговорница Тањуга наводи да је разлика између летњих и зимских, односно универзалних гума, у шари и начину на који се понашају на различитим температурама.

„Када је температура нижа од седам степени Целзијуса, летње гуме губе својства која имају и тада није безбедно возити на њима. У тим условима се доста боље показују зимске гуме, чак и када је коловоз сув, безбедније је возити на гумама које су направљене за такве временске услове“, објаснила је она.

Подсетила је да су за возаче који не поштују ову одредбу предвиђене казне.

„За овај прекршај предвиђене су казне које за физичка лица износе од 6.000 до 20.000 динара, а за правна лица је то много већи износ, казне иду и преко 100.000 динара“, рекла је она.

Поручила је да је, осим зимских пнеуматика, пред зиму потребно проверити комплетно возило – акумулатор, метлицу на брисачима, течност за прање ветробранског стакла и остале ствари.

Вулканизер Небојша Димитријевић рекао је за Тањуг да су возачи у протеклих двадесетак дана почели да мењају гуме како би избегли гужве.

Према његовим речима, произвођачи оцењују да гуме могу да трају од четири до шест година и то зависи од пређене километраже, а цена замене гума креће се од 500 до 1400 динара.

Димитријевић је нагласио да зимске гуме морају да имају ознаку м+с и истакнуту пахуљу.

Када је реч о цени зимских пнеуматика, оне варирају и зависе од величине и произвођача, па су најјефтиније оне које имају најмањи пречник и које могу да се купе за око 4.000 динара, док гуме са већим пречником могу да коштају и око 20.000 динара по комаду, а у случају да је произвођач познат бренд – цена може да достигне и 70.000 динара.

Закон о саобраћају прописује да су зимски пнеуматици на аутомобилима обавезни од 1. новембра до 1. априла у случају да су на путу поледица, лед или снег.

Kolovozi suvi, kamioni za izlaz na graničnom prelazu Batrovci čekaju tri sata

Преузмите андроид апликацију.