Šefica predstavništva UNHCR-a u Srbiji Frančeska Boneli izjavila je, povodom sukoba u Ukrajini, da se predviđa da će sa narednim danima broj izbeglica dostići četiri miliona.
„Već gotovo 20 godina angažovana sam u pružanju humanitarne pomoći u izbegličkim situacijama širom sveta i retko kada sam viđala egzodus ovog intenziteta – bez sumnje najveći u Evropi od ratova u bivšoj Jugoslaviji“, rekla je Boneli za „Politiku“.
Boneli je govoreći o pomoći zemljama koje će podneti najveći teret aktuelne krize, poput Poljske, Moldavije, Češke, Rumunije, Mađarske, poručila da će Evropska unija po prvi put u istoriji aktivirati Direktivu o privremenoj zaštiti, što žnači da će ukrajinskim izbeglicama dobijanje zaštite biti znatno olakšano u svim zemljama EU.
„Ovo je važan momenat u kojem je iskazana solidarnost koja je možda nedostajala u toku izbegličke krize 2015-2016. godine“, ukazala je ona.
Pozvala je još jednom na solidarnost sa zemljama koje prihvataju izbeglice i ukazala da postoje razni načini da se pokaže podrška – od podizanja kapaciteta za prijem izbeglica i njihovo registrovanje do finansijske pomoći i podrške nevladinom sektoru.
„Trenutno planirano, ponavljam planiramo, da će u narednim danima biti više od četiri miliona izbeglica“, rekla je Boneli.
Govoreći o planovima koji UNHCR može da sprovede u trenutnoj situaciji, Boneli je rekla da su partneri EU razradili strategije za različite scenarije, uključujući i one koji podrazumevaju velike brojeve ljudi koji napuštaju svoje domove, unutar Ukrajine ili van nje.
„Lokalne vlasti su prvenstveno zadužene za registraciju, prijem, smeštaj i zaštitu izbeglicama u svojim zemljama. UNHCR ih podržava i koordiniše akcije koje u pogledu zaštite izbeglica sprovode UN i partneri iz civilnog sektora,“ rekla je ona.
Poručila je da je UNHCR godinama prisutan u Ukrajini i susednim državama, kao i da nastavljaju da rade s predstavnicima lokalnih vlasti, čestitala im je na tome što drže otvorene granice za ljude koji beže u potrazi za sigurnošću i zaštitom.
„Objavili smo hitan apel za pomoć Ukrajini s ciljem da prikupimo 1,7 milijardi dolara, a pojedine zemlje su se već obavezale da će pružiti podršku u vrednosti od jedne i po milijarde,“ naglasila je Boneli.
Takođe je istakla da su pojačali operaciju u Ukrajini i susednim zemljama, te da se humanitarna pomoć sastoji od ćebadi, prostirki za spavanje, šatore, sanitarne potrepštine, opremu za bebe i druge neophodne proizvode.
„UNHCR je pokrenuo portal s podacima o broju izbeglica, kojin se redovna ažurira i koji može biti veoma koristan predstavnicima različitih sfera, uključujući, naravno, novinare,“ poručila je šefica predstavništva UNHCR-a u Srbiji.
Odgovarajući na pitanje da li je bilo kontakta s nadležnim institucijama u Srbiji u vezi sa prihvatom ukrajinskih izbeglica na našoj teritoriji, Boneli je kazala da je „u Srbiji Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije (KIRS) relevantna institucija za prijem i brigu o izbeglicama, s ogromnim i dragocenim iskustvom.
Dodala je da su sve planirane aktivnosti koordinisane sa KIRS-om, koji je spreman da aktivira dodatne kapacitete za prijem ukrajinskih izbeglica.
„UNHCR je spreman da pomogne i već smo tim povodom bili u komunikaciji s nadležnim institucijama,“ ukazala je ona.
Šefica predstavništva UNHCR-a u Srbiji je poručila da su humanitarne agencije UN, kao i njihovi partneri iz redova nevladinih organizacija ostali u Ukrajini, te da je trenutno njih 155 u Ukrajini, a više od 100 u regionu.
„U okviru pojačavanja operacije na terenu, brojne kolege su otišle u misiju, neke od njih su srpski državljani, a neke od naših kolega iz kancelarije u Beogradu su takođe prošle nedelje poslate na granicu sa Ukrajinom,“ kazala je Boneli.
Istakla je da u našoj zemlji, UNHCR ima veliko iskustvo s prijemom i zaštitom izbeglica, kao i da je tim veoma stručan i posvećen pružanju pomoći najranjivijim raseljenim osobama.
Preuzmite android aplikaciju.