U organizaciji Grada Novog Sada, Eparhije bačke i Jevrejske zajednice, kod spomenika “Porodica”, obeležena je 83. godina od velikog stradanja u Novom Sadu.
Obeležavanju su, osim predstavnika Novog Sada i verskih zajednica, prisustvovali i crkveni predstavnici, ambasadorka Izraela kao i predstavnici jevrejskih i romskih organizacija, te Niša, Kragujevca, Kraljeva, Šapca, Sremske Mitrovice i Zemuna.
„Hladni januarski dani postali su simbol jednog od najgorih masovnih pogroma na prostoru bivše Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata. Bio je to pokolj nevinih žena, dece i muškaraca. Od 4. do 30. januara 1942. godine crna senka protutnjala je kroz Žabalj, Čurug, Šajkaš, Titel, Srbobran, Stari Bečej kao i Novi Sad“, istakao je gradonačelnik Đurić i dodao da sa ovog mesta nikada neće dozvoliti politizaciju sećanja na poginule sugrađane i da neće dozvoliti distorziju istorijske istine.
„Sa ove dunavske oblae šaljemo poruku celom svetu šta može da se dogodi kada pravda utihne pred silom moćnika. Zato je važno da se večno sećamo ovog tragičnog momenta iz Novog Sada. Kultura sećanja igra ključnu ulogu u očuvanju identiteta jednog Grada i države. Moramo imati pravi odnos prema prošlosti i događajima, a to sećanje ćemo najbolje očuvati ako budemo pamtili ličnosti koje smo tada izgubili“, dodao je Đurić.
Đurić je istakao da Srbija nikad ne sme izgubiti svoju slobodu jer je mi moramo sačuvati!
Pomenu je prisustvovalo više stotina građana.
Vrhovni rabin Srbije Isak Asiel rekao je da je preživljavanje jevrejskog naroda velika tajna svetske istorije, dodajući da su strah i sumnja, koje tolike civilizacije osećaju prema Jevrejima, potpuno iracionalne.
„Jevrejski narod preživeo je vekove u rasejanju, ponižen, mučen, istrebljen. Uprkos tome, nikad nije posumnjao u svog tvorca. Prihvatanje teške sudbine svog naroda pružalo je privid ropskog mentaliteta, ali to je bio samo privid. Naš narod se ipak nije slomio, preživeo je uprkos svemu i uspeo da utiče na istoriju sveta na neobjašnjiv način“, istakao je on.
Pomen u ime Srpske pravoslavne crkve održao je Mitropolit bački Irinej.
“Smisao našeg sećanja na žrtve je činjenica da se za njihov večni život molimo, posebno danas. To znači da sećanje nije samo sentimentalno stanje nego i njih i sebe predajemo ljubavi Božjoj, koja je jedino večno sećanje”, kazao je Mitropolit bački.
Sa broda Rečne flotile Vojske Srbije, venac u Dunav spustila je predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić, venac u ime Pokrajinske vlade položila je predsednica Maja Gojković, a prisustvovao je i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, kao i gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić.
U programu obeležavanja Novosadske racije na platou ispred spomenika “Porodica” učestvovao je hor Jevrejske opštine “Hašira” i hor Saborne crkve “Sveti Georgije”, a članice Kola srpskih sestara poslužile su prisutne koljivom i pogačom.
SRBIJA JE JEDNA I NEDELJIVA! Gde su KORENI i ko su AUTORI AUTONOMAŠTVA U VOJVODINI?
Preuzmite android aplikaciju.