Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Обележен дан знаковног језика у Новом Саду

Међународни дан знаковног језика обележава се сваке године 23. септембра, заједно са Међународном недељом глувих и наглувих.
Фото: Unsplash/Sincerely Media
Последње седмице септембра кроз низ програма и манифестација представљају се активности из света тишине, те скреће пажња јавности на потребе особа оштећеног слуха и њихова права да функционишу без тешкоћа.

Осим тога, Савез глувих и наглувих Војводине у Новом Саду обележио је у недељу, 26. септембра, и 75 година од оснивања, у просторијама у Улици Светозара Милетића 18, а свечаности су присуствовали представници Града, Покрајине и Републике.

Честитајући јубилеј Савезу, чији је рад током седам и по деценија постојања и трајања обележен борбом за видљивост, једнакост и равноправност, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић истакла је да влада Војводине и ресорни секретаријат јесу и биће трајни партнери у свим настојањима и потребама Савеза глувих и наглувих.

„Борити се за Србију без баријера јесте ваш и наш слоган“, поручила је Драгана Милошевић. „Наша борба ће бити да се средства за све програме и делатности из године у године повећавају, а ваша да будете што више једнаки и видљиви.“

Она је подсетила да је Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама пре две године подржао пројекат едукације радника у установама културе, посебно кустоса, за учење знаковног језика, како би свет културе и уметности био што ближи људима са оштећеним или делимично оштећеним слухом.


Саветница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић напоменула је да је у току пројекат који Град реализује у сарадњи с Београдом, општинама Савски венац и Врачар.

У оквиру њега је предвиђена израда веб сајта на ком ће глуве и наглуве особе, између осталог, моћи да добију сервисне информације, попут искључења воде, струје и грејања, те да се информишу о правима из области социјалне и здравствене заштите, као и о новим радним местима.

„Трудимо се да Нови Сад буде град без предрасуда и баријера и да превентивно делујемо против било ког облика дискриминације“, објаснила је Љиљана Коковић.

„На том путу неопходна је сарадња свих градских институција, организација цивилног друштва, које окупљају особе с инвалидитетом, као и свих грађана, јер само заједно можемо створити друштво у ком су сви једнаки и имају исте шансе.“


Испред Савеза глувих и наглувих Војводине на снажној подршци захвалили су се председник Срђан Владисављевић, као и дугогодишњи секретар тог Савеза Јадранка Ралетић.

„Савез глувих и наглувих Војводине је друштвена и хуманитарна организација која постоји већ 75 година и која кроз различите активности брине о особама оштећеног слуха, од њиховог рођења, као и током читавог живота“, подсетила је Јадранка Ралетић и појаснила да је у склопу Савеза 14 организација.

„Финансирамо се и, заправо, највећу подршку пружају нам Министарство за рад, борачку и социјалну политику, Покрајинска влада, као и Град Нови Сад, а циљ нам је да будемо једнаки. Трудимо се да скренемо пажњу јавности на особе с оштећеним слухом и њихове потребе, као и да знаковни језик омасовимо јер је он глувим и наглувим људима матерњи.“

Дани Српске у Новом Саду

Преузмите андроид апликацију.