Biblioteka Matice srpske u Novom Sadu proslavila je svečanom akademijom svoj dan – 28. april, a tom prilikom su u matičinom zdanju uručene godišnja nagrada i zahvalnice te riznice knjige.
Ove godine je nosilac nagrade „Zlatna knjiga Biblioteke Matice srpske” profesorka emeritus Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović, ugledna istoričarka književnosti, antologičarka i bibliografkinja.
Pored monografija i priređenih knjiga, objavila je više od 300 radova u stručnoj i naučnoj periodici, većinom iz oblasti izučavanja balkanskog i južnoslovenskog književnog folklora i interdisciplinarnih studija o refleksima tradicionalne usmene književnosti i mitsko-obredne prakse balkanskih naroda u srpskoj i jugoslovenskoj dramaturgiji i pozorištu, istakli su u biblioteci.
Nagrađena je za „Politiku” izjavila da je „Zlatna knjiga” za nju izuzetna nagrada jer biblioteka kao pojam i simbol, pa tako i Biblioteka Matice srpske, spada u njene najvažnije životne prostore.
„Onako kako neki ljudi sanjaju o raskošnim prostorima nekih dvoraca, ja sam tako uvek biblioteke pretpostavljala tome. S druge strane mi nagrada mnogo znači jer čvrsto verujem da u ovom haosmosu društvenih mreža, u ovom kulturnom haosu koji u velikoj meri živimo, biblioteka jeste generator smisla, reda, sistema i da je biblioteka institucija koja uza svu svoju starost i tradicionalnost ima nesumnjivo budućnost i može biti dobra zaloga kulturne budućnosti“, kazala je dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović.
Nagradu čine povelja, plaketa, okrugli sto o delu dobitnika, koji će biti održan u novembru, nakon čega će biti objavljen zbornik radova.
Upravnik biblioteke Selimir Radulović izjavio je da se 28. aprila, po novom kalendaru, sećamo velikog datuma srpske kulture, jer su tada 1864. Matica srpska i njena biblioteka preseljeni iz Pešte u Novi Sad. Prema njegovim rečima, savremeni čovek i savremeni svet suočavaju se sa velikim iskušenjima. Dve godine smo, kaže, pred smrtonosnim zagrajem jednog virusa, a pre dva meseca se otvorio i zastrašujući ventil u Evropi. U vremenu novih tehnologija, dodaje, kao da smo zaboravili na značaj knjige i biblioteke.
„Dok smo bili sa knjigom ličili smo na biće, bez knjige ne ličimo više na biće“, podseća upravnik na reči savremenika.
Na svečanosti su uručene i zahvalnice Mariji Čurčić, Mariji Jovancai i Narodnoj i Univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske.
Prisustvovao je i predsednik pokrajinske Igor Mirović koji je ministarki kulture i informisanja Maji Gojković uručio memorandum po kome bi dva nivoa vlasti, kao i grad Novi Sad, zajednički finansirali izgradnju novog objekta biblioteke od 12.000 kvadratnih metara u kompleksu matičinih zgrada, za bolji smeštaj više stotina hiljada knjiga.
Pozdravne reči upitili su i episkop bački dr Irinej, predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić, ministarka Gojković, a besede su održali nagrađena profesorka, upravnik biblioteke i predsednik žirija dr Milan Micić.
Preuzmite android aplikaciju.