Почетна > Србија
Србија

Обележавање 30 година од потписивања Дејтонског споразума

Представници земаља-чланица НАТО-а учествују на Пролећном заседању Парламентарне скупштине Алијансе у америчком граду Дејтон у Охају, где је пре 30 година договорен и парафиран мировни споразум за БиХ.
FOTO TANJUG/ MSP/ bs

Дејтон ће од 22. до 26. маја угостити више од 1.000 учесника, бројне бивше и садашње дипломате на догађају НАТО на којем ће се говорити о миру и безбедности на Балкану.

Генерални секретар НАТО-а Марк Руте, обратиће се пленарној седници у понедељак, 26. маја, у 15.55 часова по средњеевропском времену.

Такође ће имати низ билатералних састанака, укључујући и састанак са делегацијом Конгреса Сједињених Америчких Држава, коју предводи представник Мајкл Тарнер.

Скупштина је јуче отворила своје пролећно заседање, позивајући на јачи НАТО и потврђујући подршку Украјини.

“Срели смо се са нашим партнерима из НАТО-а и руководством на Балкану. Дејтонски мировни споразум је рођен као начело мира које се одржало заједно 30 година у још увек крхкој структури”, рекао је Тарнер на конференцији за новинаре.

Четвородневна седница требало би да разматра јачање мира на Балкану, али и обезбеђивање праведног и трајног мира у Украјини и изградњу јачег НАТО-а, нагласио је он.
Тарнер је такође нагласио важност суверене, демократске и слободне Украјине након рата.

“То мора да буде резултат и то мора да буде постигнуто кроз удруживање Европе, НАТО-а и САД и обезбеђивање јаке Украјине”, додао је Тарнер.

Председник Парламентарне скупштине НАТО-а Маркос Перестрело изложио је три кључна приоритета за седницу, на којој ће бити усвојене препоруке за политику самита лидера НАТО-а следећег месеца у Холандији: извући поуке из Дејтонског мировног споразума, ојачати и ребалансирати НАТО и потврдити непоколебљиву подршку Украјини.

“Дејтонски мировни споразум и данас остаје суштински темељ стабилности у Босни и Херцеговини и на Западном Балкану”, рекао је он.

Уз званични програм седнице Скупштине, Универзитет у Дејтону организује и јавни форум “Дејтонски дијалог – разговори о миру и безбедности на Балкану”.

Представник Србије у Дејтону је министар спољних послова Марко Ђурић, који се јуче састао са замеником државног секретара САД Кристофером Ландауом и након разговора истакао да је импресиониран представљеном стратешком визијом америчког председника Доналда Трампа.

Српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, такође борави у Дејтону, као и чланови Председништва БиХ Жељко Комшић и Денис Бећировић.

НАТО парламентарна скупштина, трансатлантски форум који окупља око 300 парламентараца из 32 чланице НАТО-а, први пут је одржан у САД, 2003. године, пренео је АП.

Овај скуп долази у тренутку када се обележава 30 година од потписивања Дејтонског мировног споразума, који је 1995. године постигнут у Ваздухопловној бази Рајт-Патерсон у Дејтону, а формално потписан у Паризу.

Организатори истичу овај догађај као “прославу мира и снаге дипломатије”, уз поруку да глобални конфликти могу да буду решени путем преговора и преговарачког процеса.

У центру Дејтона, на месту одржавања догађаја, постављен је НАТО Вилиџ са заставама свих чланица савеза, а у оквиру културних активности планиране су бројне изложбе и бесплатна предавања отворена за јавност.

Међу кључним догађањима је и “Концерт за мир”, који ће окупити музичаре из симфонијских оркестара Дејтона и Сарајева, који ће наступити 29. маја.

Ђурић: Србија верује у дијалог равноправних у Босни и Херцеговини

 

Преузмите андроид апликацију.