Četrdesetak kilometara obale koji se pružaju južnom stranom italijanskog poluostrva Sorento poznati kao Amalfi, pominju se još u staro-rimskim legendama.
Danas je ovaj komadić Tirenskog mora nadomak Napulja destinacija nadaleko poznata po idiličnim selima, stablima limuna i strmim liticama koje se usecaju u tirkizne vode.
Zahvaljujući nestvarnoj prirodnoj lepoti obala Amalfi često je korištena kao lokacija za snimanje filmova. Još 1972. ulepšala je Felinijev film “Roma”, da bi se kasnije “pojavila” i kao scenografija u filmovima “Talentovani gospodin Ripli” i “Pod suncem Toskane”.
Put uz obalu izgrađen je već polovinom 19. veka, a UNESCO ju je uvrstio u svoju baštinu 1997. godine. Prilikom posete obali Amalfi osim za sunčanje i kupanje treba odvojiti vremena za obilazak njenih jedinstvenih sela i gradića kao što su imeđu ostalog Minori i Majori, Pozitano, Ravelo, Prajano, kao i za degustaciju ukusne domaće hrane i lokalnog specijaliteta – limoncello likera od limuna.
Jedinstvenost Pozitana, gradića sa “naslovnice” kada je tema Amalfi obala, ogleda se u činjenici da kao da je stao u vremenu, te izgleda kao što je verovatno izgledao i pre sto ili više godina. Na ovome možemo zahvaliti strogim arhitektonskim propisima kojima se čuva autentičnost regije.
Saobraćaj je takođe limitiran, a starinski šarm je upotpunjen detaljima koji se opaze na drugi pogled: trošne šalukatre, pomalo isprane šarene boje fasada, a s vremena na vreme i “miris” odvoda.
Pa ipak, budući da smo na obali Amalfi, neizbežni su i dizajnerski hotelčići, moderni restorani i luksuzni butici.
Sam Amalfi danas je još jedan u nizu prelepih gradića, mada je nekada bio slavna pomorska sila sa preko 70 hiljada stanovnika. Polovinom 14. veka brojni lokalci su poginuli u zemljotresu, a mnoge zgrade su bile uništene.
Amalfi je smešten između mora i brda šta ga čini jednim od omiljenih mesta za fotografisanje, a osim panoramom očarava i svojim osunčanim trgovima i malenom plažom.
U njemu sada živi svega pet hiljada stanovnika, ali je broj turista koji ga posete ogroman.
Najvažnija građevina u gradu je bez sumnje katedrala svetog Andreja iz devetog veka u kojoj se čuvaju mošti apostola donete iz Konstantinopolja 1208. godine i do koje vode 62 stepenika. Slavna prošlost grada ogleda se na tornjevima u arapskom stilu i ogromnim bronzanim vratima iz Sirije.
Još jedan biser obale je seoce Ravelo, iznad zaliva Salerno, u kojem živi svega 2500 stanovnika.
Danas nosi nezvaničnu titulu najromantičnijeg mesta u Italiji, a u prošlosti je privlačio velike književne i umetničke genije kao što su između ostalog Bokačo, Vagner, Edvard Grig, Virdžinija Vulf, Greta Garbo, Truman Kapote.
U njemu i danas ima brojnih raskošnih manjih i većih palata među kojima se ističe slavna vila Rufolo istoimene familijek okružena raskošnim vrtom. Izgled vile inspirisan je orijentalni stil te se u njoj mogu pronaći i turska kupatila.
Bez sumnje, jedna od najinteresantnijih aktivnosti kojima se možete baviti prilikom posete obale Amalfi pritom je i besplatna. Radi se o pešačenju. Obala je ispresecana brojnim pešačkim stazama od kojih se ne zna koja je lepša i koja nudi spektakularniji pogled na more.
Kao bonus, tu je i gradić Sorento koji deli ime sa čitavim poluostrvom uz koje se Amalfi obala proteže. Ipak, Sorento tehnički ne pripada obali Amalfi – što ne znači da ga treba zaobići.
Sa svega 15 hiljada stanovnika i reputacijom omiljenog letovališta džet seta on pleni liticama koje ostavljaju bez daha i baštama limuna, a postao je slavan kada je u njemu odseo Lord Bajron. Nakon toga, inspirisao je i druge velike stvaratelje kao što su Gete, Dikens i Tolstoj.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.