Почетна > Нови Сад

Нови Сад

О новосадским димњацима стара се 20 оџачара

Служба димничарских радова Јавног комуналног предузећа „Стан“ сваке године прегледа и чисти новосадске оџаке и припрема их за хладно зимско време, док за ову услугу грађани плаћају динар по квадрату.
Фото: Pixabay/Free-Photos

Како је директор тог предузећа Драган Милошевић рекао, димњаци се чисте из безбедносних и еколошких разлога, а програму обављања димничарских услуга за дату годину, те неочишћени оџаци представљају опасност и по имовину, живот, заштиту животне средине и енергетску ефикасност. Милошевић је истакао и да се почетак грејне сезоне може осетити у ваздуху, у чему велику улогу играју управо оџаци који нису прописно очишћени.

– Адресе на којима су колективни станови који имају неактивне димњаке у обавези су да се прегледају једном у три године, док оне који су активни проверавамо и чистимо једном годишње – рекао је Милошевић. – Тако у Новом Саду има више од 22.000 адреса на којима је преко 100.000 станова, док у Бегечу на око 1.200 адреса нема ниједан колективни стан, а у Руменки има пет колективних станова на више од 1.800 адреса.

Како при Служби димничарских радова послује Одељење за чишћење димоводних и вентилационих отвора, обавеза ЈКП „Стана“ је и да посете новосадске стамбене заједнице и провере вентилационе вертикале једном у три године.

– Вентилационе вертикале контролишу се у договору са управницима стамбених заједница, а ово одељење на терен излази и по позиву у случају проблема или мириса који се враћају из вентилационих отвора, док се у оквиру обавезне трогодишње провере у отворима и вертикалама тражи запушење – казао је наш саговорник.

О ложиштима која су годинама била неактивна, а одлучено је да почну да се користе, потребно је обавестити ЈКП „Стан“ јер постоји могућност да оџак није очишћен након последње употребе, или да у њему има прашине или другог отпада који представља опасност за безбедност приликом грејања, нагласио је Милошевић.

– Оџаци се чисте и по позиву и по распореду који имамо, а како град непрестано расте, тако и ми имамо све више посла – објаснио је директор ЈКП „Стан“. – Дешава се и да радници наиђу на затворену капију, а у том случају, димничарске екипе остављају обавештење да су били, као и број телефона на који се савесни станари јаве у договору са управником па се димњаци очисте тада или када су екипе поново у комшилуку.

Према речима Драгана Милошевића, о оџацима на територији целог града и приградских насеља брине 20 оџачара, што није довољно. Он је казао и да тај занат не умире, те се у сарадњи са институцијама планирају курсеви за димничаре, будући да за то занимање не постоји формално образовање.

– Чишћење димњака угоститељских објеката који имају пећи на чврсто гориво, гас и струју није обавеза нашег предузећа, већ власника локала – објаснио је Милошевић. – Ипак, „Стан“ ће то урадити уколико нас позове власник или по налогу инспекције која је надлежна за надзор таквих ложишта.

Екипе ЈКП “Стан“ свакодневно су на терену и сарађују са управницима стамбених заједница и станарима. Упркос коронавирусу, они улазе у зграде и станове, те ограничења због епидемиолошке ситуације у њиховом раду није било након укинутог ванредног стања прошле године.

Novi Sad traži izvođača za izgradnju javnog osvetljenja u dvorištu OŠ “Dositej Obradović”

 

Преузмите андроид апликацију.