Међународна конференција „Иновативне технологије паметних електроенергетских система – IEEE PES ISGT Europe 2022“ која се организује под окриљем највећег светског удружења стручњака у области технике „IEEE Power & Energy Society“ и Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду почела је у Мастер центру Новосадског сајма.
Реч је о највећем и најзначајнијем европском научном скупу на тему електроенергетских система који, у периоду од 10. до 12. октобра у Новом Саду, окупља преко 300 најугледнијих научника и истраживача из 50 држава света.
Свечаном отварању Kонференције присуствовао је заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић који је поздрављајући присутне истакао да су системи електричне енергије данас важна и актуелна тема и да не постоји бољи тренутак за одржавање стручног скупа који ће на једном месту окупити учеснике из 50 земаља света и где ће на теме из области модернизације електроенергетских мрежа говорити највећи научници из ове области.
– Нови Сад је, након Манчестера, Берлина, Копенхагена, Љубљане и још неких европских градова, домаћин дванаесте по реду најзначајније европске конференције која се бави применом паметних мрежа. То има смисла јер је управо наш град препознат као ИТ центар Србије, град који у циљу константног унапређивања квалитета живота својих становника стратешки размишља и спремно унапређује своје функционисање у оквиру концепта „Смарт сити“.
Како би се припремили за времена која долазе, морамо бити спремни да прихватамо напредне технологије. Наш циљ је да континуирано унапређујемо функционисање Новог Сада, пратећи развој нових технологија, и зато смо почели израду новог свеобухватног стратешког документа Нaцртa стрaтeгиje „Пaмeтaн Грaд Нoви Сaд – Смaрт сити“.
Та стратегија ће дати смернице за даљи развој града у будућности, и оне ће бити интегрисане у оквиру Плана развоја града до 2030. године. То ће нам омогућити адекватнији начин управљања изграђеном инфраструктуром, саобраћајем, управљањем водом, отпадним водама, самим отпадом, потрошњом електричне енергије, јавном расветом, али и мониторинг, као одређену врсту надзора. Наша академска заједница, у синергији са привредом, имаће кључну улогу у том процесу – изјавио је Ђурић.
Догађају су присуствовали и декан Факултета техничких наука проф. др Срђан Колаковић, потпредседник светског удружења „IEEE PES“ мр Вејн Бишоп, директор компаније „Schneider Electric Hub“ др Драгољуб Дамљановић, председник удружења „IEEE Serbia&Montenegro“ проф. др Борис Думнић, председавајући „IEEE PES ISGT Europe 2022“ проф. др Лука Стрезоски и државна секретарка у Министарству просвете, науке и технолошког развоја проф. др Маријана Дукић Мијатовић која је отворила Конференцију.
Она је, том приликом, изразила задовољство што се Конференција из области енергетике која је веома важна данас, у актуелној геополитичкој ситуацији организује баш под окриљем Факултета техничких наука.
– Министарство снажно подржава овакве научне скупове, улажемо много у науку, у изградњу научнотехнолошких паркова, института, правимо нове оквире за финансирање научника и зато и не чуди податак да се наша држава попела на лествици иновативности у свету- истакла је проф. др Маријана Дукић Мијатовић.
Директор компаније „Schneider Electric Hub“ др Драгољуб Дамљановић нагласио је да се у Новом Саду, у компанији „Schneider Electric“ производи софтвер за паметне мреже који се користи у целом свету већ 20 година.
Novi semafori na Bulevaru Patrijarha Pavla od sutra u redovnom režimu rada
Преузмите андроид апликацију.