Početna > Novi Sad

Novi Sad Urbani Novi Sad

Novosadski Liman kao rimski Testaćo

Rim je veoma autentičan po tome što je svedok raznih doba, od onih pre nove ere, do srednjeg i novog veka, sve do modernih doba i industrijske revolucije, pa i onoga što sledi nakon nje.
Foto: Wikimedia Commons/exumo

Preuređivanje bivših industrijskih zona u kulturne i umetničke prostore aktuelno je u čitavoj Evropi, ali Rimljani, kao i uvek, to rade na specifičan način.

Džentrifikacija se u Italiji uvukla u svaki veći grad, od Bolonje, Đenove i Milana, sve do prestonice, tačnije Rima.

U pitanju je bivši industrijski kvart po nazivu „Testaccio“. Kada se kaže industrijski, prevashodno se misli na industriju mesa.

Nekada je ovo bila jedna velika rimska klanica, ili kako oni kažu – „mattatoio“. Bila je srce ovog kvarta, a 1888. sagrađena je kao najveća evropska klanica na tadašnjoj periferiji grada. Radnici su uz posao dobili i smeštaj, čitav komšiluk „živeo je na mesu“. Kada se klanica zatvorila 1975. godine, osim poslova, mnogi su ostali i bez domova, a čitav kraj ostao je zapušten i neiskorišćen.

Foto: Wikimedia Commons/Nicholas Gemini

Prostorije sa šinama na plafonu korišćenim za lakše pomeranje raznih životinjskih tela sada su prostor za modernu umetnost i mlade koji se njome bave.

Longitudinalne građevine poređane jedna do druge nosile su oznake „svinjetina“, „teletina“, i ostalo, ali ako sada uđete u njih, nećete naći mesare, već studente i mlade umetnike.

Ovo mesto postalo je centar kulturno-umetničkih pa i muzičkih događaja.

Foto: Wikimedia Commons/Nicholas Gemini
Ovaj prizor dugačkih zgrada čija je upotreba potpuno izmeđena pomalo podseća i na jedan deo Novog Sada. U pitanju je Kulturna stanica Liman.

Na području starih fabrika i stare industrijske zone grada, nekadašnjem Velikom Limanu, nalazi se novi kulturni prostor, već korišćen kao dom Kaleidoskopa kulture, pa i brojnih izložbi, panela, i umetničkih prezentacija.

Foto: Gradske info

Naravno, obrisi objekata KS Liman su svedoci industrijskog razvoja i istorije Novog Sada, a ne rimske klanice iz 19. veka.

Kreativni distrikt koji je napravljen na lokaciji kompleksa bivše fabrike „Petar Drapšin“ zadržao je svoje urbanističko-arhitektonske karakteristike.

Foto: Gradske info

Cilj grada je da napuštene fabrike, skladišta, mlinovi ili stare bolnice iskoriste svoj veliki potencijal tako što će se na ispravan način revitalizovati i ponuditi građanima na korišćenje, a to je u popularnoj „kineskoj četvrti“ već postignuto otvaranjem Kulturne stanice Liman.

Foto: Gradske info

Kako je London deindustrijalizovao svoje obale?

Preuzmite android aplikaciju.