Legenda kaže kako je etiopski pastir po imenu Kalid „kriv“ za današnju kolektivnu ljubav prema ispijanju kafe, da ne kažem srkanje. Pitate se kako? Evo odgovora.
Čuveni brat Kalid, kome dugujemo veliko hvala je primetio kako njegove koze brste žbun sa crnim bobicama, nakon čega postaju živahnije i energičnije.
Kao i svaki radoznali čovek, probao je te crne bobice i ostalo je istorija.
E sad, kakve to ima veze sa ispijanjem kafe kod nas? Dakle, postoji još jedna legenda vezana za nas, a legendama se naravno veruje.
Nakon pobede turske vojske, jedan dovitljivi Srbin je otkupio celokupne zalihe kafe koje su ostale od pobeđenih Turaka i otvorio kafanu u elitnom delu Beča, što me ne čudi.
Kafa se naravno svidela Bečkim damama i nakon toga postala popularan napitak u Evropi.
Bilo kako bilo, danas je nezamislivo ustati i krenuti na posao bez bar nekoliko gutljaja jutarnje kafe, ako mene pitate.
Kafa ne predstavlja samo puku tečnost, ona je za nas lek protiv glavobolje, užitak, razlog za socijalizaciju ili test za udaju.
Sećate se one čuvene slike novosadskih kafića u Zmaj Jovinoj, gde su apsolutno svi stolovi u baštama zauzeti i to usred radnog vremena.
I šta rade? Ispijaju kafu kao pravi Srbi. Konzumacije ove prelepe tečnosti kod nas ne predstavlja samo užitak već i način života.
Verovatno među njima ima puno onih koji su se spontano dogovorili i to dan pre za neko druženje uz ovu možemo reći i zavisničku tečnost.
Kada je reč o kafenisanjima po gradu, malo je reći koliko Novosađani vole satima da sede u bašti svog omiljenog kafića, što ume i da iznervira novosadske konobare, mogli ste to i da vidite u našem video prilogu.
Tako da budite nežni prema njima, svašta i oni dožive u toku radnog vremena.
Ukoliko pažljivo primetite, odnosno otputujete u neku drugu Evropsku zemlju videćete kako se taj kult magično pretvara u dvominutno ispijanje s nogu nakon čega se odlazi na obavljanje drugih dnevnih obaveza.
Međutim to su kulturološke razlike, oko kojih se nećemo tek tako složiti sa mnogima.
Možda ste primetili kako današnji poziv na druženje se uglavnom rezerviše pitanjem „Idemo na kafu u Mašu, Loft, Kafeteriju ili neki drugi omiljeni kafić“?
Nekada smo ispijali kafu iz fildžana od 60 mililitara da bi kasnije povećavali zapreminu, ali i dužinu trajanja tog ispijanja uz razgovor o raznim dubokoumnim, ali i površnim temama, što je češći slučaj.
Treba voditi računa s kim se pije kafa. Ukoliko je pijete sa „davežom“ vrlo brzo ćete shvatiti da u tom neformalnom razgovoru neko ispija vas i vašu energiju, pa se tako kući vratite kao prazna šolja.
Svakako, te situacije su retke jer vreme uglavnom trošimo na ljude koje volimo.
Ne bi novosadske bašte bile pune da nije tako.
Pozivi za kafe nisu rezervisani samo za prijatelje već i za ljude među kojima se rađa ljubav ili se na istu stavlja tačka, sklapaju se poslovi i slave uspesi.
Tako da ne bih kafu rezervisala samo za jutarnji napitak, ona ima višestruko značenje i ulogu u našem društvu.
Osim rakije, kafa je narodni lek protiv glavobolje, ali i mamurluka. Kako naši stari kažu „Pitajte mučenog, a ne učenog“!
Da ne govorim o klasičnom savetu starijih žena iz familije kako je najbolji lek za glavobolju gorka kafa, a za one sa vlaškim poreklom i limun uceđen u kafu, ne pitajte me kako to znam.
I naravno nagrada, za najbolji test za udaju, pripada kafi.
Znate ono čuveno kada skuvaš nekom starijem članu familije kafu, a ti si mlada ženska osoba (vreme ti je da se udaš) dobijaš pohvale uz neizostavan uzvik „Odlično skuvana, možeš da se udaš“!
Malo je reći koliko obožavamo kafu, ako želite da nas malo bolje shavtite, dovoljno je da samo popijete bar jednu kafu sa nama ili da bacite pogled na prelepe bašte širom Novog Sada.
Preuzmite android aplikaciju.