Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Novosadski bulevar nosi ime po mestu koje takođe ima Klisu – o čemu je reč?

Iza naziva Sentandrejskog puta, danas nazvanog i Sentandrejski bulevar, stoji jedno simbolično mesto i jedna priča prepuna srpske istorije.
Foto: Gradske info

U pitanju je „srpski“ gradić u Mađarskoj – Sentandreja. Nalazi se nedaleko od Budimpešte, na desnoj obali Dunava. Prema popisu iz 2010. godine u njemu živi 25.000 ljudi, a Srba je nešto manje od stotinu.

Zašto je onda Sentandreja „srpski“ grad?
Foto: Wikimedia Commons/Jakub Hałun

Najstariji deo mesta je oko Beogradske crkve podignute 1521. godine. Podignuta je od strane srpskog stanovništva koje je izbeglo iz današnje prestonice zbog dolaska Turaka.

U 16. veku u ovaj gradić doselilo se čak 8.000 srpskih porodica. Patrijarh Arsenije Čarnojević predvodio je ekspediciju poznatu kao Velika seoba Srba, a razlog je takođe spašavanje od najezde Otomanskog carstva. Tada su u ovo mesto prenesene i mošti kneza Lazara, koje su tu boravile narednih 7 godina.

Svi doseljeni naselili su se oko jednog uzvišenog dela mesta, a taj deo zove se – Klisa, baš kao današnje predgrađe Novog Sada čiji glavni bulevar nosi ime „Sentandrejski“.

Iako postoje podaci da je novosadsko naselje Klisa formirano u istom periodu, oko 1690. godine, ne možemo tvrditi čija je Klisa „prva“.

Što se tiče mađarskog mesta sa Klisom, prema infromacijama iz 1720. godine, 88% stanovništva Sentandreje činili su Srbi.

Brojčanost i procenat se kasnije smanjio, pa i sam značaj, ali istorija ostaje nepromenjena.
Foto: Wikimedia Commons/Mediatus

Prva učiteljska škola u Mađarskoj bila je zapravo srpska učiteljska škola podignuta upravo u Sentandreji 1812. godine. Mađari su svoju učiteljsku školu osnovali 13 godina kasnije.

Prvi gradonačelnik Sentandreje bio je Srbin – Evgen Dumča, tadašnji potpredsedink Srpskog narodnog crkvenog sabora.

Značaj Sentandreje za Srbiju nije nova stvar. O njemu je pisala i „Politika“ davnog 5. jula 1938. godine. Novinar Đorđe Beljanski još tada beleži značaj ovog mesta za srpsku istoriju, ali takođe i njegovu zapuštenost, već tada.

Foto: Politika

Broj srpskog stanovništva polako se smanjivao, samim tim i njihova „moć“, što je povlačilo i propadanje nekih znamenitih objekata koje su u ovom mestu podigli upravo Srbi.

Srbima u Sentandreji „presudio“ je Prvi svetski rat
Foto: FORTEPAN/UVATERV

Mnogi srpski građani tada su stradali, mnogi su se iselili, a oštećeni su i srpski hramovi. Svih sedam pravoslavnih crkava u ovom mestu ostalo je bez sveštenika i zvona.

Sada su četiri od te crkve u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve. To su Požarevačka, Preobraženjska,Bogorodična (Beogradska katedrala) i Blagoveštenska crkva.

Sentandreja danasodiše nešto drugačijim duhom, ali još uvek na srpski način
Foto: Wikimedia Commons/SNRTZ

Ovaj gradić je u modernim vremenima postao turistički atraktivan kao šetalište nadomak Budimpešte. Uske ulice, začinjene okačenim kišobranima i lampionaima, kaldrma, stare fasade, kej uz Dunav – u pitanju je zaista fotogenično mesto.

Ipak, srpski duh neizostavan je deo Sentandreje.

Na glavnom trgu nazvanom „Fo“, boravi srpski Esnafski krst još od 1763. godine nakon epidemije kuge. U mestu se nalazi još i krst kneza Lazara, ali i druge znamenitosti koje vas mogu „vratiti“ u Srbiju.

Foto: Wikimedia Commons/Jakub Hałun

Osim već pomenutih crkava, grad ima i trg Vuka Karadžića gde je kuća u kojoj je boravio, postoji „Ulica Srba“, ali i srpska kafana čiji vlasnik nosi prezime Margaritović, prezime koje je u Sentandreju „došlo“ 1690. godine, zajedno sa 8.000 srpskih porodica.

U Sentandreji se nalazi i „Srpski pravoslavni muzej“ koji sadrži veliki broj sačuvanih ikona i drugih crkvenih predmeta.

Znamenitih lokala, zanimljivih mesta i spomenika sa bogatom srpskom istorijom u ovom mestu je, mnogo više nego u ovom teksu, pa vas pozivamo da ako vas put nanese u Budimpeštu, svratite i u Sentandreju – nećete se pokajati.

Vodič za put od Novog Sada do Budimpešte pogledajte u tekstu ispod:

Od Novog Sada do Budimpešte – sve što treba da znate

Preuzmite android aplikaciju.