Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

Novosadske muzičke svečanosti: Mocart, flamenko i migracije

Novosadske muzičke svečanosti i ove će godine, zbog pandemijskih (ne)prilika, biti održane u oktobru, da bi se 2022. vratile u svoj uobičajeni, aprilski termin.
Foto: Unsplash/Larisa Birta

Tematski okvir 41. izdanja najznačajnijeg festivala umetničke muzike na ovim prostorima biće „Migracije“, a kako „Dnevnik“ saznaje, publika će od 21. do 28. oktobra biti u prilici da u Sinagogi i Srpskom narodnom pozorištu uživa u osam vrhunskih programa.

Festival otvara Vojvođanski simfonijski orkestar pod upravom maestra Aleksandra Markovića, koji će izvesti simfonijsku poemu Riharda Štrausa „Život junaka“, svitu „Zaljubljen u tri narandže“ Sergeja Prokofjeva i potom njegov Koncert za violinu i orkestar broj. 1 u D-duru. Kao solista nastupiće Roman Simović, jedan od najuspešnijih violinista sa ovih prostora, dugogodišnji koncertmajstor Londonskog simfonijskog orkestra.

Foto: Unsplash/Zach Doty

Drugo veče Nomusa biće u znaku Vinčenca Kapecuta, negdašnjeg soliste Engleskog nacionalnog baleta koji je u međuvremenu izgradio i više nego respektabilnu pevačku karijeru. Kapecuto u Novi Sad dolazi sa svojim ansamblom Soljuadro Italiano i projektom „Migrantska muzika“, kojim je obuhvatio tradicionalne pesme Sefarda, Grka, Korzikanaca i Napolitanaca, stanovnika Sardinije, regije Apulije, Katalonije, sve do kompozicija Monteverdija i Frančeska Kavalija.

Za subotu, 23. oktobar, predviđen je spektakl „Flamenco Reborn“ kojim trupa Barselona flamenko balet, sastavljena od osam plesača i sedam muzičara i pevača, spaja svet savremenog plesa i džeza sa izvornim flamenkom. A već sledeće večeri Novosađani će ugostiti jermenski sastav The Naghash Ensemble sa world music projektom američkog kompozitora i pijaniste Džona Hodijana „Pesme izgnanstva“.

Zapravo, kako je sam Hodijan lane otkrio u intervjuu „Dnevniku“, „Pesme izgnanstva“ predstavljaju složenu muzičko-semantičku celinu, koja organski spaja jermenske (i orijentalne) narodne instrumente, klavir, belkanto stil pevanja, kontrapunkt i duhovne pouke. Jer temelj je poezija srednjovekovnog jermenskog sveštenika Mkrtiča Nagaša (1394 – 1470) čijim je mislima i porukama Hodijan bio očaran te ih je ugradio u dela koja su, kako sam kaže, „negde između jermenskog folka i nove klasične muzike”.

Druga polovina 41. Nomusa započinje 25. oktobra kamernom muzikom Volfganga Amadeusa Mocarta u izvođenju pijanistkinje Rite Kinke, oboistkinje Sanje Romić, horniste Nikole Ćirića, fagotiste Nemanje Mihailovića, klarinetiste Nenada Tasića, violinistkinje Jelene Draganić, violisti Nemanja Živanović i Borisa Brezovca i violončeliste Aleksandra Latkovića. Na programu su Kvintet za klavir i duvače (K.452) i Kvintet za hornu, violinu, dve viole i violončelo (K.407)

Jedna od najvećih zvezda ovogodišnjeg festivala biće ruski violinski virtuoz Dmitri Sinkovski, koji će sa svojim ansamblom La Voce Strumentale predstaviti program „Nisi Dominus”, koji obuhvata dela Telemana, Lokatelija, Johana Sebastijana Baha i Antonija Vivaldija. A za sredu, 27. oktobar, predviđen je nastup austrijskog ansambla Wienerkammersymphonie, s kojim će kao solisti nastupiti pijanistkinja Tijana Andrejić i saksofonista Marko Džomba.

Za sam kraj je ostavljen još jedan istinski spektakl: Mocartov Rekvijem u d-molu izvešće Simfonijski orkestar i hor Radio-televizije Srbije pod upravom maestra Bojana Suđića. Ovim će delom Novosadske muzičke svečanosti obeležiti 230. godišnjicu smrti jednog od najznačajnijih i najuticajnijih kompozitora klasične muzike.

Više o kulturnim dešavanjima u Novom Sadu čitajte ovde.

 

Preuzmite androidaplikaciju.