Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Novosađanka koja je bila najveća naša dobrotvorka

Ukoliko živite u Novom Sadu za ime Marija Trandafil sigurno ste čuli, ako ni zbog čega drugog, makar zbog jednog od najpoznatijih trgova u blizini centra grada.
Foto: WikimediaCommons/Ljubiša Milutinović

Međutim, znate li ko je zaista bila čuvena Marija Trandafil i zbog čega je zaslužila da jedan novosadski trg dobije ime po njoj?

Marija Popović rođena je u Novom Sadu 1816. godine u jednoj veoma uglednoj porodici grčkog porekla.

Sudbina joj nije bila blagonaklona, te ju je vrlo rano pogodila velika tragedija. Iako je od roditelja nasledila bogatstvo, postepeno je ostajala bez svoje braće, a na kraju i majke i oca.

Iako o njenom obrazovanju nema puno padataka, ono što je posle nje ostalo svedoči da se radilo o jednoj naočitoj ženi koja je, pored svog maternjeg jezika, veoma dobro baratala, odnosno čitala i govorila, nemački jezik.

Tako obrazovana, Marija je čoveka za koga se udala veoma pažljivo birala. Njeno srce osvojio je Jovan Trandafil.

Jovan Trandafil bio je veoma sposoban grčki trgovac rodom iz Transilvanije, a njegov poslovni talenat oslikao se i u tome što je nakon svog doseljavanja u Novi Sad i kupovine kuće u Glavnoj ulici, veoma brzo udvostručio svoje bogatstvo.

Sav novac koji su veoma brzo zarađivali, Marija i njen suprug, ulagali su u kupovinu nekretnina i izadvanje u dobrotvorne svrhe.

Međutim, smrt je Mariji stalno bila za petama, te je 1862. godine pretila da “odnese“ i njenog muža Jovana, zbog čega su supružnici u dogovoru napisali prvi, od dva testamenta, koji su ostali posle njih.

Prvim testamentom, pored obezbeđene familije i bliskih ljudi, obezbeđene su i gimnazijske stipendije. Zamišljeno je da dobri učenici na nekoliko rata primaju po 500 forinti godišnje.

Jedna od kuća donosila im je 1200 forinti godišnje, a ti novci bili su namenjeni Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Ostale prihode, koji su im stizali od nekretnina, upravitelj njihove imovine imao je zadatak da razdeljuje sirotinji u bolnicama u Novom Sadu, Osijeku i Somboru.

Ipak, ona je 1878. godine u prvobitan testament donela neke značajne izmene koje su se ogledale u osnivanju zadužbina pod njenim imenom i u “pojačavanju“ prihoda koji su išli SPC.

Marija Trandafil je za vreme Prvog srpsko-turskog rata bila čak i predsednica u odboru za prikupljanje pomoći svim licima ranjenim tokom sukoba.

Ova velika dobrotvorka, za života je osnovala svoju najveću zadužbinu “Zavod za izdržavanje sirote i siromašne dece u Novom Sadu“.

Prema njenom zaveštanju osnovan je i fond za pomoć Uspenskoj i Nikolajevskoj crkvi, za čije je potrebe poklonjena i njena lična kuća “Kuća od ikone“.

U Marijinom vlasništvu bile su mnoge kuće širom centra grada na kojima se danas, nažalost, ne nalazi nikakvo obeležje koje bi svedočilo o čijoj se zadužbini radi.

Ipak, inicijativom “Naučnog instituta za veterinarstvo“ čije je sedište na jednom od Marijinih poseda, ispred instituta postavljena je spomen ploča u njenu čast.

Šta mislite da li je opravdano što Trg Marije Trandafil nosi ime po njoj?

Šta govore ostaci kaldrme u Novom Sadu?

Preuzmite android aplikaciju.