Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Новосађанка која је била највећа наша добротворка

Уколико живите у Новом Саду за име Марија Трандафил сигурно сте чули, ако ни због чега другог, макар због једног од најпознатијих тргова у близини центра града.
Фото: WikimediaCommons/Ljubiša Milutinović

Међутим, знате ли ко је заиста била чувена Марија Трандафил и због чега је заслужила да један новосадски трг добије име по њој?

Марија Поповић рођена је у Новом Саду 1816. године у једној веома угледној породици грчког порекла.

Судбина јој није била благонаклона, те ју је врло рано погодила велика трагедија. Иако је од родитеља наследила богатство, постепено је остајала без своје браће, а на крају и мајке и оца.

Иако о њеном образовању нема пуно падатака, оно што је после ње остало сведочи да се радило о једној наочитој жени која је, поред свог матерњег језика, веома добро баратала, односно читала и говорила, немачки језик.

Тако образована, Марија је човека за кога се удала веома пажљиво бирала. Њено срце освојио је Јован Трандафил.

Јован Трандафил био је веома способан грчки трговац родом из Трансилваније, а његов пословни таленат осликао се и у томе што је након свог досељавања у Нови Сад и куповине куће у Главној улици, веома брзо удвостручио своје богатство.

Сав новац који су веома брзо зарађивали, Марија и њен супруг, улагали су у куповину некретнина и изадвање у добротворне сврхе.

Међутим, смрт је Марији стално била за петама, те је 1862. године претила да “однесе“ и њеног мужа Јована, због чега су супружници у договору написали први, од два тестамента, који су остали после њих.

Првим тестаментом, поред обезбеђене фамилије и блиских људи, обезбеђене су и гимназијске стипендије. Замишљено је да добри ученици на неколико рата примају по 500 форинти годишње.

Једна од кућа доносила им је 1200 форинти годишње, а ти новци били су намењени Српској православној цркви.

Остале приходе, који су им стизали од некретнина, управитељ њихове имовине имао је задатак да раздељује сиротињи у болницама у Новом Саду, Осијеку и Сомбору.

Ипак, она је 1878. године у првобитан тестамент донела неке значајне измене које су се огледале у оснивању задужбина под њеним именом и у “појачавању“ прихода који су ишли СПЦ.

Марија Трандафил је за време Првог српско-турског рата била чак и председница у одбору за прикупљање помоћи свим лицима рањеним током сукоба.

Ова велика добротворка, за живота је основала своју највећу задужбину “Завод за издржавање сироте и сиромашне деце у Новом Саду“.

Према њеном завештању основан је и фонд за помоћ Успенској и Николајевској цркви, за чије је потребе поклоњена и њена лична кућа “Кућа од иконе“.

У Маријином власништву биле су многе куће широм центра града на којима се данас, нажалост, не налази никакво обележје које би сведочило о чијој се задужбини ради.

Ипак, иницијативом “Научног института за ветеринарство“ чије је седиште на једном од Маријиних поседа, испред института постављена је спомен плоча у њену част.

Шта мислите да ли је оправдано што Трг Марије Трандафил носи име по њој?

Šta govore ostaci kaldrme u Novom Sadu?

Преузмите андроид апликацију.