Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Novosađani, srećan vam Dan prisajedinjenja!

Ukoliko se vratimo u prošlost, razumećemo da je danas veliki dan!
Foto: Gradske info

Dan kada je 1918. godine Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i drugih Slovena Banata, Bačke i Baranje donela odluku o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji.

Pre tačno 103 godine velika skupina ljudi u našem gradu pokazala je odlučnost u borbi za svoje ideale i, za to vreme, veoma retku, slogu. Tada je 757 poslanika jednoglasno donelo odluku da se istorija promeni.

Pred samu Veliku narodnu skupštinu postojale su dve struje koje su imale različite ideale o budućnosti Vojvodine.

Prva je zastupala ideju da se Vojvodina priključi Kraljevini Srbiji, dok je druga zastupala ideju da se poveže sa Narodnim većem Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu, nakon čega bi se kasnije stvorila jedinstvena jugoslovenska država.

Rodoljublje Svetozara Miletića (Prvi deo)

Koliko je naš narod bio ispred svog vremena, te politički zreo, svedoči i činjenica da su na Novembarskoj skupštini  1918. godine učestvovale i žene, iako u to vreme u evropskim državama one još uvek nisu imale pravo glasa.

Čudi li vas onda što i dalje važimo za grad kome se među prvim epitetima prepisuje da je tolerantan i da neguje različitosti?

Samo dan ranije, 24. novembra 1918. godine i Skupština u Sremu se, takođe, izjasnila o priključenju Kraljevini Srbiji.

Ideju o prisajedinjenju Kraljevini Srbiji vezujemo za neumornu borbu Svetozara Miletića i osnovne postulate njegove politike.

Međutim, posebna veličina pridaje se Jaši Tomiću koji je, u to vreme, sa svojim sledbenicima aktivno zagovarao stavove da stvaranje Vojvodine, kakvu danas znamo, može da bude ostvareno isključivo putem prisajedinjenja.

Na ovaj način ujedinjeno je srpstvo sa obe strane Dunava i Save, te osnovi naše državne politike vuku korene upravo iz poteza koje su naši preci napravili ovom prilikom.

Kako je Miša Dimitrijević ukrcan na voz smrti?

Donošenje ove odluke smatra se jednim od najznačajnijih događaja na prostoru na kome već vekovno Novi Sad mirno leži i veoma bitnim događajem za, generalno, celu Srbiju.

Na ovaj način, pre svega srpsko, ali i celokupno slovensko stanovništvo ispunilo je svoju težnju da bude oslobođeno u južnoj Ugarskoj, te da na kraju Prvog svetskog rata postane deo zajedničke države.

Na današnji dan doneta je ispravna, istorijski utemeljena državotvorna odluka koja je doprinela suštinskom kapitalizovanju ideje o nastanku Vojvodine.

25. novembar uzima se za krunu jednog velikog rata, te viševekovne težnje Srba za zajedničkom državom.
Foto: Gradske info

Gradonačelnik Miloš Vučević će danas, zajedno sa predsednicom Skupštine Grada Novog Sada Jelenom Marinković Radomirović, predstavnicima Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine i Saveza bačkih Bunjevaca tradicionalno položiti vence od lovorovog lista na Spomen – ploču koja se nalazi na Trgu slobode.

Na ovaj način, kao Grad i potomci naših slavnih predaka, ne dopuštamo da mlađe generacije rastu i sazrevaju neznajući zašto je današnji datum veoma bitan za srpsku naciju.

Potrebno je da, kao i nekada, donesemo velike i ključne odluke koje se oslanjaju na događaje iz prošlosti, poput težnje za zajedništvom i okretanja leđa ideji o parcijalnom otuđivanju određenih delova Srbije, ali da, iako oslonjeni na prošlost, uvek gledamo samo napred – u budućnost!

 

Preuzmite android aplikaciju.