Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Колико знате о споменику балерине испред Српског народног позоришта?

Испред зграде Српског народног позоришта  налази се споменик у облику балерине посвећен балерини Марини Олењини. Импозантно вајарско дело, рад је новосадског вајара Ласла Силађија. Споменик краси Нови Сад нешто више од једне деценије.
Фото: Градске инфо
Споменик је настао иницијативом балерине Габриеле Теглаши (Велимировић) Јојкић, заједно са Удружењем балетских уметника Војводине.

Споменик балерини Марини Олењини свечано је отворен 25. октобра 2011. године испред зграде Српског народног позоришта.

Подигнут је у част српског балета, односно на радост и част Марини која је заслужна за оснивање балета у Српском народном позоришту, а тиме и за генерално јачање балетске сцене у Србији.

Ко је била Марина Олењина?

Марина Олењина је балерина руског порекла, која је скоро 40 година радила и живела у Србији. Рођена је у Санкт Петербургу 1897. године. У Краљевину СХС стиже са својих 26 година, и са малим прекидима, живи у Србији све до своје смрти 1963. године.

Марина је до Другог Светског рата била чланица балета Народног позоришта у Београду, а после Другог Светског рата долази у Нови Сад.

Управо, њеним пресељењем започиње иницијатива да се Српском народном позоришту удахне нови живот. Балетски живот.

Захваљујући Марини Олењини основан је балет Српског народног позоришта 8. марта 1950. године, а прва балетско извођење било је само два и по месеца касније, 25. маја 1950. године са представом „Шехерезада“ Николаја Римског-Корсакова.

На сајту Српског народног позоришта стоји да је „Марина Олењина је била први шеф, кореограф и педагог балетског новосадског анасамбла“.

Фото: Градске инфо
Споменик Марини Олењини

Рад на споменику Марини Олењини трајао је три године од 2008. до 2011. Споменик краси 12 тона белог мермера које је поклонио Милан Богдановић, тадашњи директор предузећа „Венчац“ из Аранђеловца.

Фото: Градске инфо
Споменик одише лепотом и посебном естетиком управо због грациозног положаја у коме се налази балерина, али и због белог мермера који му даје посебан елегантан тон.
Фото: Градске инфо

Споменик је отворио његова екселенција, господин Александар Васиљевич Конузин, руски дипломата и бивши амбасадор Руске Федерације у Републици Србији.

Значај овог монументалног споменика културе, споменика посвећеном Марини Олењини, је од изузетне важности, не само за Српско народно позориште, већ и за сам град Нови Сад.

Част да се град стави на мапу градова чији грађани имају прилику да, почевши од 1950. године па све до данас, уживају у извођењима неких од најчувенијих балета свих времена.

Новосађани су добили прилику да, од када се основао балет у Српском народном позоришту додатно развијају своју културну сцену, да прате неке од најважнијих светских балетских представа, да развијају свој укус, али да никада не забораве значај малих корака у животу и инцијативу неких од великих људи на овим просторима, без чије помоћи не би било много ствари.

Такође, у част балерини Марини Олењини, на иницијативу Удружења балетских уметника Војводине додељује се награда Марина Олењина за врхунско професионално уметничко стваралаштво.

Аутор текста: Маја Буловић

Novosađani, koliko znate o braći Kašanin?

Преузмите андроид апликацију.