На самом почетку једне од најлепших улица у Новом Саду, улице Васе Стајића, налази се монументална палата Хабаг.
Иако је ова палата данас далеко од некадашњег сјаја, те делује помало уморно, Новосађанима између два светска рата је била итекако позната, посебно по ресторану који се ту некада налазио.
Палата Хабаг је саграђена 1931. године, по пројекту Виљема Рихарда, као централна зграда немачког Културбунда, односно немачке заједнице у Краљевини Југославији. За извођача радова на овом објекту одабран је познати новосадски градитељ Филип Шмит.
Објекат је направљен на пространој угаоној парцели, у стилу модернe. Била је то вишеспратница отвореног приземља, пословне намене, са равном кровном конструкцијом и доследно спроведеним концептом геометријске поделе фасаде.
У приземљу се налазио један од најпознатијих новосадских међуратних ресторана „Хабаг“, на првом спрату су биле просторије моћног привредног друштва немачке заједнице „Аграриа“, а на другом и трећем спрату су се налазиле просторије Културбунда.
У згради је поред многобројног канцеларијског простора било и свечанијих делова, степеништа, улазни холови као и велика сала са позорницом, познатија као биоскоп “Уранија”.
Током Другог светског рата зграду су користили нацисти, да би 1944. године била знатно оштећена у савезничком бомбардовању.
После рата је обновљена и дограђена, али са једноставнијом фасадом коју можемо видети и данас. Приликом послератних радова, на првом спрату дограђен је балкон, са зиданом оградом.
Данас је ова палата познатија као седиште Железница Србије у Новом Саду.
Kuće u stilu romantizma vrlo su retke u Novom Sadu, a jedna se nalazi u Pašićevoj ulici (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.