Fotografije iz tri zemlje i tri grada Evropske prestonice kulture našle su se na izložbi „Transitory“ koja je otvorena juče, 25. novembra u Kulturnom centru Srbije u Parizu.
Eš-sur-Azlet (Luksemburg), Kaunas (Litvanija) i Novi Sad (Srbija) naredne godine, 2022. slaviće zajedničke zaostavštine, najavu novog zamaha, dinamiku na delu za zamišljanje i izgradnju budućnosti, te otuda ideja da se napravi zajednička izložba.
Ambasade ove tri države su zajednički odredile kustosa Marka Ofreza da napravi selekciju fotografa i njihovih fotografija koje će biti izložene.
Ideja kustosa je da se tri grada predstave iz ugla subjektivnih izraza i pristupa, a ne iz turističkog ili promotivnog ugla.
„Snimljene u Eš-sur-Alzet, Kaunasu i Novom Sadu, fotografije koje su ovde predstavljene publiku pozivaju u svojevrsnu šetnju kroz prostor i vreme. Iz ovog insceniranja fragmentiranih predstava, kod posmatrača rađa se osećaj pripadnosti – lica, zgrade, objekti pretvaraju se u simbole zajedničke i fluidne kulture“, rekao je kustos Mark Ofreza.
Novi Sad predstavljen je kroz fotografije Marije Kovač, Filipa Bojovića i Vojina Ivkova. Nošena ovim poetskim pogledima, publika luta između senki i svetla, elipsi i detalja, fantazije i stvarnosti.
Vojin Ivkov diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i bavi se dokumentarnom fotografijom i filmom. Osvojio je brojne nagrade među kojima je nagrada publike na Dok’n’Ritam festivalu dokumentarnog filma i Golden Beggar Grand Prixx za film „Pobednici su dosadni“, kao i nagrada Evropske mreže protiv siromaštva za rad „Lice krize“ i druge.
Filip Bojović je grafički dizajner i strastveni analogni fotograf, koji je takođe diplomirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i osnivač „A3.Format“ samoizdavačkog kolektiva, posebno fokusiranog na fanzine i foto-knjige.
Marija Kovač diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, učestvovala je na brojnim izložbama ULUV-a, Šok zadruge, Galerije ATRGET, a takođe je bila i mentor na umetničkim i dizajn festivalima širom Balkana.
Izložba će trajati do 15. decembra, u Kulturnom centru Srbije u Parizu i otvorena je za posetioce od utorka do subote u terminu od 11.30 do 19.30 časova.
Preuzmite android aplikaciju.