Нови Сад носи титулу лидера у области социјалне заштите у Србији, а по много чему и у региону, а врсте, број и обим социјалних услуга у Новом Саду служе као пример добре праксе, због чега је све више оних који се из овог разлога досељавају у Српску Атину.
Међутим, Град овде није стао, већ је напротив и за текућу годину обезбедио средства за још већи обим права и услуга, сазнали смо у разговору са Данијелом Костић, чланицом Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци.
Тако су субвенције за родитеље деце која похађају приватне вртиће, у зависности од узраста деце, повећане са 10.000 на 13.000 и са 13.000 на 16.000 динара. Повећан је и број корисника који остварују право на накнаду трошкова персоналне асистенције, дуплирана је једнократна помоћ пензионерима са најнижим примањима и сада износи 20.000,00 динара за 7.500 најсиромашнијих пензионера а по први пут олакшице ће имати и категорија бораца који ће имати умањење комуналних услуга „Информатике“ за 20 одсто, у складу са Скупштинком одлуком.
„Нови Сад наставља и са мерама про-наталитене политике, обезбеђивањем средстава за накнаду дела трошкова за вантелесну оплодњу у појединачним износима до 320.000 динара, а на првом месту смо и по издатим решењима за субвенције мајкама за куповину прве некретнине у износима од 20.000 евра, а издвојено је и 30 милиона динара за помоћ у лечењу ретких болести које издвајамо за Министарство здравља“, рекла је Данијела Костић за наш портал.
Све услуге социјалне заштите које град пружа могу се разврстати у три групе.
У прву групу ових услуга спадају дневне услуге у заједници као што су дневни боравак за децу са сметњама у развоју и омладину са инвалидитетом, дневни боравак за децу и младе из породица у ризику, дневни боравак за одрасле и старије кориснике, дневни боравак за децу предшколског узраста са сметњама у развоју, услуга помоћ у кући, свратиштезадецуулице и др.
У разговору са чланицом Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци сазнали смо да Град обезбеђује средства и за услуге подршке за самосталанживот какве су становање уз подршку, социјално становање у заштићеним условима, привремено становање деце и омладине без родитељског старања у становима којима располаже Град и мале кућне заједнице.
„Ту су и услуге смештаја у прихватилиште и прихватну станицу, смештај за децу и младе без адекватног родитељског старања, жртве злостављања, занемаривања и трговине људима („Сигурна дечија кућа“), прихвазилиште за децу, младе и одрасле жртве насиља у породици („Сигурна женска кућа“), прихватилиште за одрасла и стара лица у кризним ситуацијама, бескућнике и просјаке, преноћиште за бескућнике и друге услуге које подржавају боравак корисника у породици и непосредном окружењу, које се реализује преко Геронтолошког центра Нови Сад и Центра за социјални рад Града Новог Сада“, наводи Данијела Костић.
У сарадњи са Комесаријатом за избеглице и миграције Републике Србије реализују се и програми стамбеног збрињавања избеглих, прогнаних и расељених лица и повратника из инострансва, и њихoвог економског оснаживања кроз доходовне активности.
„До данас подељено је више од 550 станова и 40 кућа на територији Града Новог Сада, а сваке године се интерно расељеним лицима и избеглицама обезбеђују пакети са огревом и храном“, истакла је за наш портал чланица Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци.
Осим наведених, из градског буџета се финансирају и саветодавно-терапијске и социјално-едукативне услуге, које се пружају у установама социјалне заштите у Новом Саду.
„Вредно је напоменути и врсте метеријалне подршке коју омогућава Град Нови Сад које се исплаћују као једнократне новчане помоћи, месечне помоћи, помоћ за опрему корисника за смештај у установу социјалне заштите или другу породицу, интервентне једнократне помоћи, новчану помоћ социјално угроженим породицама за децу у основној школи, као и накнаде трошкова за услугу личног пратиоца детета и услугу персоналне асистенције“, каже за наш портал Данијела Костић.
У складу са другим актима Скупштине Града и Градског већа, обезбеђују се и право на коришћење паркинг места за возила особа са инвалидитетом, ослобађање дела обавезе плаћања комуналних производа и услуга – за социјално угрожена лица, ратне војне инвалиде, породице палих бораца и пензионере, а од ове године и за категорију бораца. Такође Град Сад финасира и више програма градске организације Црвеног крста.
Неки од бројних финансираних програма су: Кухиња за социјално угрожена лица, Подела помоћи за директно ублажавање сиромаштва и други видови помоћи социјално угроженим грађанима, Програми и активности за помоћ деци и младима у стању социјалне потребе, Програми и активности за старе, Сервис за додатну социјалну подршку од најранијег узраста детету и ученику, Сервис за превоз деце и омладине са сметњама у развоју са асистенцијом, Учење на даљину – организовање подршке деци у случају дужег болничког или кућног лечења и још многе друге.
Када се наведеном додају и програми удружења за реалиизацију програма од интереса за Град која се финасирају путем јавног конкурса, јасно је због чега Нови Сад сматрају престоницом социјалне заштите Србије.
Преузмите андроид апликацију.