Kada je jedna od najvećih američkih kompanija za proizvodnju video-igara kupila jednu novosadsku firmu iz te oblasti, postalo je jasno da je naš grad privukao pažnju svetske industrije video igara.
Zahvaljujući sve većem broju programera koji se bave takozvanim gejmingom, za Novi Sad se sada sa pravom govori da ima ogroman potencijal za inženjere u ovoj oblasti.
„Gejm industrija je profitabilnija od čitavog Holivuda i čitave muzičke svetske industrije zajedno“, kaže za Televiziju Prva Nikola Garabandić, programer video-igara.
I to su očito shvatili mnogi u Novom Sadu, a kojima je programiranje blisko.
Sve više je kompanija koje se baziraju na rad na ovom atraktivnom tržištu, ali je ubedljivo najviše novosadskih frilensera – dizajnera video-igara koji rade za najveće svetske firme, kakav je slučaj i sa Nikolom Garabandićem.
„U prethodne dve godine radim za jednu holandsku firmu, razvijam ‘pucačinu’ iz prvog lica, koja se zove ‘Isonzo’, a pre nje smo radili ‘Tananberg’. Pre nje sam radio i na ‘pucačini’ iz ove faranšize koja se zove Verdun“, navodi on.
A igra „Verdun“ prodata je u više miliona primeraka i jedna je od najigranih onlajn igara sa radnjom smeštenom u Prvom svetskom ratu.
Prema mišljenju stručne javnosti, Novi Sad krase izuzetno vredni programeri i dobri predavači koji lako preusmeravaju studente u privredu. O tome svedoče i brojni startapi.
„Mahom se te firme dotiču gejming industrije. Neki 3D modeliranje, „artwork“ ili nešto treće. To je toliko velika industrija u kojoj ima mnogo segmenata koji mogu da se pokriju i onda ti ako imaš dobru ideju, onda kao da te ova okolina samo nekako podigne i kaže ‘Evo, izvoli, bavi se time'“, navodi Minja Kefer, e-sport voditelj.
O domaćim gejming programerima zaista stižu reči hvale sa svih meridijana.
„Jedna od stvari koje čine saradnju lakom sa programerima iz Srbije jeste ista radna etika kakvu imamo i mi u Skandinaviji. To znači da su otvoreni za sugestije, imaju svoje mišljenje i ne libe se da preuzme odgovornost. A kada se radi u velikim timovima, to je veoma značajno“, ocenjuje Torbjan Lingard Sorensen, vlasnik danske kompanije „Poluspice“.
Reputacija koju imaju, čini novosadske programene video igara izuzetno traženim.
Iako bi broj onih koji se bavi ovim poslom mogao biti znatno veći, trenutno gotovo i ne postoji neka nova popularna video igra, a na kojoj nije učestvovao bar neko iz Novog Sada.
S obzirom na to da je ovaj posao sve plaćeniji, izvesno je da će rasti i broj programera koji žele da se bave gejmingom.
Preuzmite android aplikaciju.