Google Earth просторна симулација даје увид о природном пејзажу Новог Сада, али и о изграђеној инфраструктури и површини војвођанске престонице.
3Д визуализација градова наставља се у Србији. После Београда, сада имамо прилику да сагледамо и подручје Новог Сада.
Које предности и бенефите доноси овакав начин спознаје града?
За разлику од досадашње две димензије у којима смо виђали Нови Сад на мапама и плановима, по први пут можемо да стекнемо увид и у волумен, односно трећу димензију.
На основу положаја сенки, стања зеленила и степена изграђености приказаних градилишта, процењујемо да је снимак начињен у подневним часовима током летњих месеци.
3Д приказом обухваћено је градско подручје од Футога до Петроварадина, али и потез од Клисе до Сремске Каменице.
На примеру Новог Сада могуће је запазити врло развијену градску средину, коју под правим углом транширају многобројни булевари.
Детаљном анализом описаног подручја могу се запазити локалитети изузети од тродимензионалног приказа. Реч је о касарнама у пределу Лимана, Југовићева и Петроварадина, те ови делови града поседују инсуфицијентно моделован урбани простор.
Ова просторна симулација даје увид о природном пејзажу Новог Сада, али и о изграђеној инфраструктури и површини града. Високом резолуцијом јасно се сагледавају украсни орнаменти објеката културно-историјског центра, мостови, Петроварадинска тврђава, па чак и неки споменици.
На сателитском снимку се препознају и многобројна градска градилишта, нека мања, нека већа, али поглед на центар Новог Сада пружа информације о прошлогодишњим радовима на Позоришном тргу.
С обзиром на то да већина потенцијалних туриста често пре доласка на изабрану дестинацију погледа овакве моделе градова, поставља се питање да ли је могао да се изабере повољнији период за снимање.
Ова алатка може бити занимљива архитектама јер од сада могу да поставе модел будућег објекта у 3Д окружење и сагледају како ће он изгледати у изграђеној матрици Новог Сада.
За ово је, додуше, потребна Про верзија Google Earth, а модел се прави у популарном 3Д програму SketchUp.
Иако су на интернету присутни многобројни снимци забележени дроновима, у случају манипулације оваквом 3Д мапом, Google Earth пружа могућност детаљније процене односа објеката, величине урбаног подручја, количине зеленила, па чак и стања саобраћаја.
Овакве мапе су због тога мултифункционалне, могу чак и да имају утицај на будуће планирање града, да дају информације о висини и облику зграда и њиховом утицају на околину или пак у планирању нових просторних репера.
За сада, мало градова у нашем окружењу може да се похвали оваквим начином презентовања у јавности. Сигурни смо да ће ова тродимензионална мапа Новог Сада, а однедавно, и Ниша оправдати свој потенцијал, али и да ће се овакав тренд наставити и у другим градовима широм Србије.
Нови Сад на Google Earth можете погледати на линку.
Преузмите андроид апликацију.