Prošlo je mesec dana nakon što je druga superćelijska oluja zahvatila Srbiju i Novi Sad. Šteta koja je tada ostala u Novom Sadu bila je nesaglediva. Međutim, konstantnim i kontinuiranim radom, svih gradskih komunalnih službi, kao i privatnog sektora, šteta je skoro pa celokupno sanirana
Drveće, granje, ali i ostali ugostiteljski elementi, tog dana preprečili su saobraćajnice. Scene su bile apokaliptične i tužne. Oštećeni su stambeni objekti, vozila i škole.
Oformljeni kontakt centri, kako bi građanima omogućili prijavu nastale štete
Grad Novi Sad je oformio posebnu liniju za građane, kako bi omogućio lakšu prijavu štete. Gradske komunalne službe kao i Elektrodistribucija, oformili su kontakt centre kako bi sugrađanima omogućili prijavu nastale štete kao i sanaciju iste.
Podsećamo da oni koji su pretrpeli štetu na stambenim objektima na teritoriji Grada Novog Sada od posledica nevremena, koji do sada nisu prijavili nastalu štetu, istu prijave najkasnije do četvrtka, 24. avgusta 2023. godine.
Prijave se podnose: u prostorijama mesnih zajednica od 08,00 do 20,00 časova; telefonskim putem na brojeve telefona: 021/4872-402, 021/4872-403, 021/4872-404, 064/8448-704, 064/8448-705, 021/4882-777 i 064/8448-706; elektronskim putem na e-mail adrese: dispecer@inspekcija.novisad.rs i osteceni.objekti@inspekcija.novisad.rs.
Iz Grada apeluju na građane da prijave štetu u naznačenom roku, jer one koje budu upućene nakon predviđenog roka neće biti razmatrane, izuzev u slučajevima propisanim Zakonom.
U Novom Sadu i dalje na snazi vanredna situacija
Na sednici Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Novog Sada, na predlog članova Gradskog štaba, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, doneo je Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Grada Novog Sada.
Šteta sanirana prema prioritetima
Radnici su prvenstveno oslobađali saobraćajnice, uklanjano je drveće koje je snažan vetar isčupao ili oštetio. S obzirom da je vetar oštetio i prenosnike struje, pojedina domaćinstva su bila bez električne energije. Grad Novi Sad je sve svoje kapacitete usmerio na podršku Elektrodistribuciji Srbije, kako bi sva domaćinstva u najkraćem dobila električnu energiju.
Kanalizacione i vodovodne mreže, nisu bile u funkciji. Dan nakon oluje, u JKP” Vodovod i kanalizacija”, organizovana je akcija čišćenja u krugu Fabrike vode. Uklonjena su sva isečena stabla, koja su onemogućavale normalno funkcionisanje sistema. Isečena stabla, preduzeće je ustupilo radnicima za predstojeću grejnu sezonu.
“Čistoća” nakon nevremena očistila 176 ulica, zaposleni radili u tri smene
Radnici Javno komunalnog preduzeća “Čistoća”, su nakon jakih nepogoda koje su zadesile Novi Sad, očistili 176 gradskih ulica od palog drveća, granja, delova fasada i drugog otpada koji je sprečavao i ugrožavao kretanje saobraćaja i pešaka.
Dina Vučinić: Vrtići imali prioritet u sanaciji dvorišta
-U OŠ “Desanka Maksimović” u Futogu, biće potpuno rekonstuisana jedna polovina škole, koja će biti dovoljna da smesti oko 700 đaka. Dok će se druga polovina, raditi odvojeno od nastave a biće gotova za mesec, dva. U OŠ “Jožef Atila” celokupna šteta je sanirana, nastava kreće redovno. Prvih nekoliko nedelja u OŠ” Jožef Atila”, radiće se sportska sala. Na svim školama, šteta je sanirana. U OŠ “Petefi Šandor” i u OŠ “Sveti Sava”, biće urađen novi parket i podloge- rekla je za NS Uživo Dina Vučinić, članica Gradskog veća za obrazovanje.
Vučinić je istakla da su vrtići imali prioritet u sanaciji dvorišta, kao i da će gradska preduzeća u narednom periodu pojačano raditi na uređenju i čišćenju dvorišta školi.
-Ukupno je oštećeno 16 škola, dok je šest pretrpelo veće materijalne štete. Gimnazija “Laza Kostić” i Poljoprivredna škola su pretrpele veću štetu, ali je sve spremno za nastavu. U toku je akcija zelenila, i svih gradskih preduzeća da očiste školska dvorišta i uklone šut. Tokom ove akcije, prioritet su imali vrtići.
Nakon oluje radnici Zelenila imali blizu 2.099 intervencija, drveće uklonjeno na više od 130 lokacija
Kako kažu iz ovog preduzeća, pošumljavanje grada je glavni zadatak u narednom periodu. Sedam stabala izvaljenih na kupalištu Štrand, zatvorilo je plažu za posetioce. Posledice su sanirane ubrzo i omogućeno je dalje i bezbedno funkcionisanje.
Oboreno i polomljeno drveće, radnici su uklanjali na Detelinari, Limanima, Novom Naselju, Telepu, Gravici, Petrovaradinu, Salajci, Podbari, Rotkvariji i u centru grada, a nastavljena je sanacija i u Novom, Futoškom, Staničnom, Molinarijevom i Dunavskom parku. Nakon razornog nevremena, svi parkovi su bili zatvoreni za posetioce dok se nije sanirala nastala šteta.
Stradao je i veliki broj drveća
Gradsko zelenilo je najavilo da će na jesen, posaditi nova stabla na mestima uništenog. Takođe, iz preduzeća kažu da će na mestima uništenih biti posađeno duplo više novih drveća.
Uništeno preko 14.000 hektara šume
Nacionalni park Fruška gora, takođe je pretrpeo ogromnu štetu na preko 14.000 hektara. Na oko 1.300 hektara su potpuno uništene šume, oko 700 hektara je oštećeno toliko da se mora izvršiti kompletna rekonstrukcija.
Novi Sad se gradi: Rekonstruiše se vrelovod u ulici Maksima Gorkog (FOTO/VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.