Zbog svoje lepote, ali i zbog jeftinih troškova produkcije, Novi Sad je neretko služio kao filmski set za mnoga svetska filmska ostvarenja.
Lista koju ćemo vam predstaviti je isključivo sačinjena od van regionalnih ostvarenja, koja su barem za jednu scenu koristili prelepe delove našeg grada.
1. „Čuvari Zamka“ (Castle Keep) 1969.
Za Kamenički park kakav danas znate verovatno nikada ne biste ni pomislili da može da posluži kao glamurozna lokacija za snimanje holivudskog filma. No, pre skoro 50 godina, to zaista jeste bio slučaj. Tako je 1968. godine u ovom parku, kao i u samom zdanju dvorca Marcibanji-Karačonji, čuveni reditelj Sidni Polak snimao je jedan neobičan film o Drugom svetskom ratu.
Radnja filma prati jedinicu američkih vojnika koji 1944. godine u belgijskoj šumi nailaze na zamak sa ogromnom riznicom umetničkih dela. Ubrzo potom startuje jaka nemačka ofanziva, te malobrojni američki vojnici kreću u odbranu ne bi li sačuvali sopstvene živote, ali i ove skupocene primerke.
Film je specifičan po tome što, uprkos ratnoj tematici, stilski naginje ka francuskom novom talasu, kao i po prisustvu jake doze crnog humora. Predvodili su ga sjajni glumci Patrik O’Nil i Bert Lankaster, a potonjeg su lokalci svakog jutra viđali kako trči od Petrovaradinske tvrđave do dvorca i nazad.
2. „Gavran“ (The Raven), 2012.
Pre nego što je počelo sistematski da se radi na revitalizaciji Gradića, jedna holivudska ekipa “okupirala” je nakratko ovu lokaciju za potrebe snimanja filma Gavran. Ove vesti se verovatno i sećate, budući da su skoro svi mediji pisali o tome kako je američki glumac Džon Kjuzak stigao u Srbiju da snimi krimić inspirisan likom i delom Edgara Alana Poa. Film je najvećim delom sniman u Beogradu i Budimpešti, a jedna manja uloga pripala je i našem glumcu Sergeju Trifunoviću.
U filmu jedan kriminalac inspirisan Poovim pričama i pesmama kreće u krvavi pohod po Baltimoru, a čuveni pisac zajedno sa gradskim detektivima pokušava da ga uhvati. Priča je u potpunosti izmišljena jer prati poslednje dane piščevog života koje, u realnosti, i dalje stoje pod velom misterije. Edgar Alan Po umro je pod nepoznatim okolnostima u oktobru 1849. godine.
3. „Rat i Mir“ (War and Peace), 1972.
Britanska adaptacija čuvenog Tolstojevog romana „Rat i mir” smatra se jednom od najboljih. Produkcija ove serije se za neke epizode odlučila baš na barokni građevine Novog Sada za svoju idealnu pozornicu.
Takođe, treba napomenuti da u pomenutoj seriji glumi i čuvena filmska zvezda Entoni Hopkins.
4. „Nasilje na trgu“ (Square of Violence), 1961.
Jednostavno rečeno, ovaj film je svetski, a naš. Igrom slučaja, radi se o još jednom ostvarenju koje prati dešavanja iz Drugog svetskog rata tokom 1944. godine. Priča je smeštena u jedan italijanski gradić gde lokalni lekar pokušava da se osveti Nemcima za smrt svog sina. No, sve kreće po zlu i nemački zapovednik uzima nekoliko građana za taoce ne bi li se nesrećni lekar predao okupatorima.
„Nasilje na trgu“ potpisuje američki producent, režiser i scenarista Leonardo Bercovici. Neposredno pre snimanja ovog ostvarenja on se našao na holivudskoj “crnoj listi” stvaralaca za koje se smatralo da su podržavali Komunističku partiju.
Film je producirala domaća kuća Lovćen film, dok je za distribuciju bio zadužen čuveni američki studio MGM. Glavnu ulogu u filmu tumačio je Broderik Kraford. Priča se da su žitelji Novog Sada bili u prilici da prisustvuju snimanju ovog filma na glavnom gradskom trgu, čiji je simbol, spomenik Svetozaru Miletiću, bio preuređen u obelisk „ukrašen“ kukastim krstovima.
Ovom ekranizacijom Drugog svetskog rata se završava i naša lista, naravno da je mnogo stranih filmova snimano u Novom Sadu, ali mi smo za vas izdvojili ona najpoznatija. Naravno verujemo da se ni u budućnosti elitne filmske produkcije neće libiti da ulice našeg grada posude za svetska filmska ostvarenja.
Istorijat novosadskih bioskopa: Od Apola i Korza do Jadrana i Arene
Preuzmite android aplikaciju.